Ekim Ayı Kaymakamlık Gıda Yardımı Başvuruları Alınmaya Başladı

Kaymakamlıklar üzerinden sağlanan gıda yardımı başvuruları alınmaya başladı. Gıda yardımı almak isteyenler için sağlanması gereken şartlar ve başvuru işlemleri şu şekilde..

Gündem 06.10.2021 - 15:48 06.10.2021 - 15:49 Mustafa KARAGÖZ

Kaymakamlık yardımları için başvuru işlemleri devam ediyor. Ekim ayında kaymakamlık desteği almak isteyen vatandaşlarda başvurularını kendi kaymakamlıklarına yapacaklar. 

GIDA YARDIMI BAŞVURULARININ KABUL EDİLMESİ İÇİN

Gıda yardımı başvurularının onaylanması için bakanlığın açıkladığı şartların sağlanması gerek. Aile Bakanlığı aracılığıyla sağlanan gıda yardımları sadee ihtiyaç sahibi aileler için oluşturulan bir destek. 

Bakanlık destek başvurusunda bulunan ailelerin, başvurularının onaylanması için ailelerin gelir seviyenin belli bir seviyenin altında olması gerek. Ayrıca sosyal güvencenin olması, gelir getirici gayrimenkul sahibi olmak, düzenli maaş alanlar için başvurular onaylanmaz. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü destek ödemelerinin onaylanması için yaptığı açıklamasında şu bilgileri verdi. 

"3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler"

BAŞVURUDA BULUNMAK İSTEYENLER NE YAPACAKLAR?

Gıda yardımı almak isteyen aileler öncelikle kendi yaşadıkları ilçe kaymakamlığı birimlerine gidecekler. Kaymakamlıkta yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidecek vatandaşlar başvurularını yapacaklar. 

Başvurular şahsen yapılacak. Başvuru sürecinin tamamlanması istenilen evrakların teslimi ile olacak. Başvuru formunun yanında, muhtaçlık belgesi ve kimlik kartı gibi evraklarle süreç tamamlanacak. Başvuruların ardından inceleme ve onay aşamaları başlayacak. Onay verilirse aileler düzenli gıda yardımı alabilecekler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@