Ekim Ayında Yüzde 20'ye Dayanmıştı, Merkez Bankası Son Dakika Açıklaması Yayımladı: Enflasyon Neden Yükseldi?

TÜİK TEFE TÜFE Ekim ayı enflasyonu yüzde 20 sınırına dayanarak son derece sert bir yükseliş yaşamıştı. Yaşanan yükselişin ardından gözler Merkez Bankası'na çevrilirken ilk değerlendirme geldi.

Finans 04.11.2021 - 10:17 04.11.2021 - 10:17 Gülcan Özer

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından beklenen değerlendirme açıklaması geldi. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada enflasyonun neden yükseldiğine dair nedenler sıralandı. 

MERKEZ BANKASI AÇIKLADI, ENFLASYON NEDEN YÜKSELDİ?

"Yıllık enflasyon gıda ve temel mal dışındaki gruplarda yükseliş kaydederken, bu artışa en belirgin katkı enerji ve tütün ürünlerinden gelmiştir. Ekim ayında petrol, propan, bütan, kömür gibi enerji fiyatları dolar bazında kayda değer bir oranda yükselirken, Türk lirasındaki görünüm ile birlikte yurt içi enerji kalemlerinde yüksek fiyat artışları kaydedilmiştir.

Tütün ürünlerindeki fiyat artışının tüketici enflasyonuna etkisi 0,30 puan civarında olmuştur. Lokanta ve otel grubu fiyatlarındaki yükseliş eğilimi hizmet yıllık enflasyonunu olumsuz yönde etkilemeye devam etmiştir. Temel mal yıllık enflasyonu dayanıklı tüketim malları fiyat gelişmelerine bağlı olarak yavaşlamıştır. Gıda yıllık enflasyonundaki gerilemede ise taze meyve fiyatlarındaki düzeltme hareketinin etkisi hissedilmiştir.

merkez-bankası-enflasyon-açıklaması

Emtia fiyatları Ekim ayında enerji, metal ve tarımsal ürünler öncülüğünde olumsuz bir seyir izlemiş ve dış fiyat baskıları belirginleşmiştir. Bu gelişmelere ek olarak, artan tedarik sıkıntıları ile birlikte üretici fiyatları enerji ve ara malı sektöründe belirgin olmak üzere alt gruplar genelinde yükselmiştir. Bu dönemde B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları sınırlı bir oranda gerilerken, göstergelerin yakın dönem eğilimlerinde Ekim ayında da yavaşlama kaydedilmekle birlikte yüksek seviyeler korunmuştur."

TÜİK TEFE TÜFE EKİM AYI ENFLASYONU YÜZDE KAÇ ÇIKMIŞTI?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından dün açıklanan Ekim ayı enflasyon raporu ile ne yazık ki ÜFE rakamları son 19 senenin en yüksek seviyesine ulaşırken yıllık TÜFE ortalaması ise yüzde 19,89 seviyesine ulaşmıştı. Aylık enflasyon artış hızı ise yüzde 2,39 olarak ilan edildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@