Ekmeğe Gizli Zam Oyunu: Hem Fiyat Yükseldi, Hem Gramaj Düştü!

Ekmek fiyatlarına zam yağmuru sürüyor. Ekmeğin hem fiyatına zam yapıldı, hem de gramajında düşüş yaşandı, ekmek fiyatlarına yeni zam oyunu büyük tepki çekti.

Gündem 05.12.2021 - 13:14 05.12.2021 - 13:14 Gülcan Özer

Fırıncıların yükselen maliyetler nedeni ile zam taleplerinin sürdüğü ekmek fiyatları için yeni açıklama geldi. Hatırlanacağı üzere İstanbul'da ekmek fiyatları son olarak 10 Kasım tarihinde resmen zamlanmış, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) tarafından alınan karar ile 230 gram ekmek 2,5 liralık fiyatı ile satılmaya başlanmıştı. 

Aradan henüz 1 ay dahi geçmeden İstanbul'un bazı ilçelerinde ekmek fiyatlarına yeni zam yapıldığı ortaya çıktı. Ekmek fiyatlarına hem zam yapıldı, hem de zam yapılmasına rağmen ekmeğin gramajı düştü. Vatandaş yapılan zamma büyük tepki gösterirken fırıncılar ise maliyetlerde yaşanan artışı gerekçe göstererek zammın zorunlu olduğunu savundu. 

SON DAKİKA: İSTANBUL'DA EKMEK FİYATI ZAMLANDI! EKMEK KAÇ TL OLDU?

Gelen son dakika haberi ile İstanbul'da bazı ilçelerde ekmeğin satış fiyatı 3 lira oldu. Ümraniye başta olmak üzere pek çok ilçede ekmeğin satış fiyatı 3 liraya çıkarılırken ekmeğin gramajı ise 210 grama çekildi. 

Yani vatandaş hem gramajdan hem de yükselen fiyattan zarar etti. Gelen zamları savunan fırıncılar iflas etmemek için mücadele verdiklerini belirtirken ayakta kalmak için zorunlu zam yaptıklarını savundu. Fırıncı olan Ahmet Demir yaptıkları zammın nedenini "Un fiyatları, poşet, maya gibi bir sürü şey var. Sadece bir unla bitmiyor ki, burada çalışanların da gideri arttı.

Mecbursun, ne yapacaksın başka. Sadece un fiyatları değil, her şey etkiliyor" derken son zamların ardından işlerinin düştüğünü söyledi. Vatandaş ise simidin 3,5 lira, ekmeğin ise 3 lira olmasını eleştirerek geçim sıkıntısı yaşadıklarını belirterek asgari ücrete zam gelmeden gelen bu zamların maaşları bitirdiğini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@