Ekmek, Pide, Un, Ayçiçek Yağı Derken Yeni Zam Ona Geldi: Yumurta Fiyatlarına Kaçınılmaz Zam Açıklaması!

Ramazan ayı gelmeden başlayan zam yağmuru hız kesmeden devam ediyor. Üretim maliyetini gerekçe gösteren üreticiler pek çok ürüne zam yaparken son dakika zam haberi de yumurta fiyatları için yapıldı.

Gündem 06.04.2022 - 13:17 06.04.2022 - 13:17 Gülcan Özer

Gıda ürünlerinde yükselen enflasyon rakamları nedeni ile yaşanan zam yağmuru tüm hızı ile devam ediyor. Üreticiler maliyetlerde yaşanan yükselişi gerekçe göstererek zam yapmaya devam ederken zamların Ramazan ayına denk gelmesi nedeni ile vatandaşın geçim yükü ise ağırlaşıyor. 

Ramazan ayına girmeden önce ayçiçek yağı, şeker, un, ekmek ve pide fiyatları için yeni zamlar açıklanırken bir zam haberi de yumurta için verildi. Yumurta fiyatlarına zam açıklaması ise sektör temsilcilerinden Yumurta Üreticileri, Ürünleri ve Sanayicileri Derneği (YÜSAD) Başkanı Metin Akman tarafından yapıldı. Bloomberg kanalının canlı yayınına katılan Akman zorunlu zam açıklaması yaptı. 

YUMURTA ÜRETİCİSİ ACİL EYLEM PLANI İSTEDİ: YUMURTA FİYATLARINA ZORUNLU ZAM AÇIKLAMASI! 

YÜSAD Başkanı Akman yapmış olduğu açıklanmasında "Bundan sonraki aylarda enflasyon ile paralel bir şekilde yumurta fiyatları da artacaktır. Aksi düşünülürse yumurta enflasyonu çok daha fazla artar. Neden, çünkü arz iyice düşecektir. Arz düştükçe fiyatlar yükselecektir. Talep azalsa dahi arzın talepten daha fazla düşmesi fiyatları yukarı iter. 

Yumurta aynı zamanda stratejik bir ürün. Sadece sofrada kullanmıyoruz. Pek çok ürünün üretiminde kullanılıyor. En ucuz protein kaynağı, yediğinizde sizi hem tok tutar hem de en iyi şekilde besler. Dolayısı ile bu stratejik ürünü çok iyi planlamalı ve desteklemeliyiz. Üreticinin artık gücü kalmadı. Hem manevi hem maddi olarak üreticinin gücü kalmadı ve desteğe ihtiyacı var" diyerek yumurtaya yeni zam açıklaması yaptı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@