Ekmek Zammına TMO'dan İndirimli Un Önlemi! 1 Çuval Unu 325 TL'ye Satacaklar!

Artan un fiyatları ve son bulan TMO desteği ile ekmek fiyatlarına büyük zam geleceği iddia edilmişti. Elde edilen bilgilere göre TMO ucuz un satışı yaparak ekmek zammını engelleyecek!

Finans 01.06.2022 - 18:16 01.06.2022 - 18:16 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de vatandaşlar zamlarla yatıp zamlarla kalkmaya başladılar. Tüm bu olumsuz gelişmeler en temel gıda ürünü olan ekmek zammına kadar dayandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fırınlara ucuz fiyatla un satışı yaparak bugüne kadar yüksek oranları zamların önünde engel olmuştu. Ancak 31 Mayıs itibariyle TMO’nun bu desteği son buldu. Un fabrikalarına ucuz fiyata buğday veren TMO bu şekilde fırınlara ucuz un satışını temin ediyordu. Bugün un fiyatlarına dair çok önemli bir son dakika gelişmesi yaşandı. 

1 ÇUVAL UN KAÇ TL OLACAK?

Tarım ve Orman Bakanlığı ile TMO yetkilileri arasında kritik bir görüşme yapılarak fırınlara ucuz un satışı yapılmasının sağlanması masaya yatırıldı. Bu görüşmelerin son bölümüne ise Tarım ve orman Bakanı Vahit Kirişçi de katıldı. Yapılan tüm bu görüşmeler neticesinde TMO’nun fırınlara ucuz fiyatla un satışı yapmasına devam edilmesi yönünde karar alındı. 

Aylardır fırınlar TMO’nun desteği ile 1 çuval unu 265 TL’den satın alma imkanına sahiptiler. Ancak artan maliyetlerle şimdi fırınlara satılacak olan ucuz fiyatlı unun fiyatında da değişikliğe gidildi. TMO desteği ile indirimli un alacak olan fırınlar 1 çuval ekmeklik un için 325 TL ödeme yapacaklar. 

EKMEK ZAMMI OLUR MU?

TMO’nun fırınlara indirimli un satışına devam edecek olması yüksek oranlı ekmek zammını şimdilik engelledi. Ancak fırınlar 1 çuval un için 265 TL öderken şimdi 325 TL ödeme yapmak durumunda kalacaklar. Bundan dolayı ilden ile değişmekle beraber Haziran ayı içerisinde ekmek fiyatlarında küçük oranlı zamlar yapılması bekleniyor. Ancak yapılacak olan bu zamların uzun görüşmeler neticesinde kararlaştırılmasından dolayı zammın Temmuz ayına sarkabileceği değerlendirmeleri yapılıyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@