Ekonomi Bakanlığından 99 Maddelik Müjde

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, ekonomide yeni müjdelerin 15 Temmuzdan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını belirtti.

EKONOMİ 14.07.2017 - 07:31 15.07.2021 - 00:22 SERHATMEDYA

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, ekonomide yeni müjdelerin 15 Temmuzdan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını belirtti.

Ekonomi Bakanlığı, oyun yazılımlarına vergi teşvikine kadar uzanan geniş bir alanda ekonomiye ivme kazandıracağı düşünülen 99 maddelik bir yol haritası oluşturuldu. Eylem planı kapsamında yıl sonuna kadar 3 yeni serbest bölge açılacak. Bu bölgelerden 2'si İstanbul ve İzmir.

İhracatta 155 milyar dolarlık rekor hedefe ulaşmaya yönelik yeni adımlar atılıyor. E-ticareti iki katına çıkarmak amacı ile yasal düzenlemeler yapılacak.

15 Temmuz'dan Sonra Açıklanması Bekleniyor

Ekonomi Bakanlığı, geçen yıl dünya merkezi olma hedefiyle yola çıkarak özel vergi düzenlemeleri yapacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan 180 günlük eylem planıyla toplumun tüm kesimlerinin beklentilerine yanıt verilecek.

Yaklaşık 260 proje dış ticaretten küçük işletmelere desteğe kadar, önemli birçok konu yer alacak. eni eylem planı baştan sona tüm maddeleriyle vatandaşın günlük hayatına da dokunacak.

Yeni uygulanacak plan hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz sonrasında açıklama yapması bekleniyor.

Yeni Serbest Bölgeler

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, serbest bölgelerle ilgili çalışmaları bitireceklerini açıkladı. 3 yeni serbest bölge açılacağını söyleyen Nihat Tüfekçi, bunlardan ikisinin İstanbul ve İzmir olduğunu söyledi. Üçüncü bölgenin daha sonra açıklanacağını dile getirdi ve bu sayının 4 ve ya 5'e çıkabileceğini de açıkladı.

99 Maddelik Eylem Planı

Başbakanlığa, Ekonomi Bakanlığı tarafından eylem planı iletildi. İletilen eylem planı kapsamında Bakanlık yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çekmek için vergi düzenlemeler yapacak. Yapılacak eylem planının 2 başlık halinde olduğunu açıklayan Nihat Zeybekçi, birinin yıl sonuna kadar ulaşılacak hedefler olduğunu açıkladı. Bu başlıkların 99 maddeden oluştuğunu dile getiren Nihat Zeybekçi:

"Büyük hedefler olarak koyduk. Bunlardan bir tanesi de proje bazlı yatırım teşvik sisteminde 60 milyar liralık bir yatırımı başlatmak. Dış ticarette, ihracatta tarihi rekor olan 155 milyar doları geçmek. İhracatın ithalatı karşılama oranında serbest bölgeler, hizmet gelirleri ve bavul ticareti dâhil olmak üzere yüzde 90'ı yakalamak, geçmek. Cari açıkla ilgili hedeften ayrılmadan, dış ticaretin de katkısıyla, büyüme hedefinde ihracatın büyümeye katkısının yüzde 2'nin üzerinde yıl ortalamasını tutturmak" dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@