Ekonomi Dalgalandı, Kredi Yapılandırma Başvurusu Rekor Kırdı!

Türkiye Bankalar Birliği borç yapılandırma rakamlarını açıkladı. Mayıs ve Haziran ayında finansal yeniden yapılandırma çerçeve anlaşması ile borç yapılandırma!

Ekonomi Dalgalandı, Kredi Yapılandırma Başvurusu Rekor Kırdı!

TBB tarafından geçerlilik süresi 2 sene daha uzatılan finansal yeniden yapılandırma çerçeve anlaşması ile beraber Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilen yapılandırma tutarı ilan edildi.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanan son rakamlara göre Mayıs ve Haziran ayında yapılan başvurular sonrasında 25 milyar liralık kredi borcu yapılandırma kapsamına alındı. Yapılandırma anlaşması ilk olarak 2019 senesinin Ekim ayında devreye alınmıştı.

66,3 MİLYAR LİRALIK BORCUN YÜZDE 38'İ 2 AYDA YAPILANDIRILDI!

Ekim 2019 tarihinde bu yana yürürlükte olan finansal yeniden yapılandırma çerçeve anlaşması ile bugüne kadar 66,3 milyar liralık borç yapılandırma kapsamına alınırken bu borçların yüzde 38'lik bölümü Mayıs ve Haziran aylarında yapılandırılmış oldu. Büyük şirketler için sunulan kredi yapılandırma anlaşması kapsamında 2021 senesinin Mayıs ayında 14,3 milyar liralık borç için bankalar ile borçlu şirketler arasında yapılandırma sözleşmesi imzalanırken Haziran ayında ise bu rakam 10,6 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bugüne kadar yapılan toplam borç yapılandırma tutarının yüzde 38'lik bölümüne denk gelen tutar için 2 ayda imza atılmış oldu.

borç yapılandırma

İNŞAAT ŞİRKETLERİ EN ÇOK BORÇ YAPILANDIRAN ŞİRKETLER OLDU!

Açıklanan rakamlara göre İnşaat sektöründe faaliyet gösteren 31 şirket tarafından yapılan başvuru ile 11 milyon 962 bin liralık borç yapılandırıldı. İnşaat sektörünü imalat sanayi sektörü takip etti. Bu sektörde hizmet veren 49 firmanın yapmış olduğu başvruu ile 11 milyon 347 bin liralık borç yapılandırıldı.

SONRAKİ HABER