Ekonomi Profesörü Tarih Verdi: Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimi Yapacak?

Bankaların kredi faiz oranları hızlı yükselişini sürdürürken Merkez Bankası faiz indirimi bekleniyor. Peki, kredi faizleri düşer mi, ne zaman düşer, son dakika gelişmeleri neler?

Finans 02.09.2021 - 11:59 02.09.2021 - 12:01 Gülcan Özer

Hem kredi çekmek isteyen hem de kredi borç yapılandırması için bekleyen kişiler bankaların kredi faiz oranları haberlerini yakından takip etmeye devam ediyor. Kredi faiz indirimi müjdesi bekleyen kişiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar sonrasında umutlanırken beklenen faiz indirimi müjdesi Ağustos ayı toplantısı ile gelmemişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan “Enflasyon tartışmaları sıklıkla yapılıyor. Ancak Ağustos ayını geride bıraktığımızda enflasyonda düşüşler olduğunu göreceğiz. Şu andaki enflasyon rakamlarının çok çok altında rakamlar olacaktır. Bunun da sinyalini buradan belli bir yerlere vermiş olalım" açıklaması yeni faiz indirimi için beklenti oluşturmuştu. 

BÜYÜME RAKAMLARI NELERİ GÖSTERİYOR, PİYASALAR BEKLENTİLERİ KARŞILAYACAK MI?

Yapılan açıklama sonrasında yüksek çıkan enflasyon rakamları nedeni ile Merkez Bankası Ağustos ayı PPK toplantısı da pas geçilmiş, faiz indirimi müjdesi yanıtlanmamış ve politika faizi yüzde 19 oranında sabit tutulmuştu. Vatandaş faiz indirimi beklerken konu hakkında yeni bir değerlendirmede Bloomberg HT kanalının canlı yayınına konuk olan Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara tarafından yapıldı. 

merkez bankası ne zaman faiz indirecek

Prof. Kara yapmış olduğu değerlendirmesinde açıklanan büyüme verilerini değerlendirerek "Yıllık büyüme rakamları biraz yanıltıcı. Dolayısı ile çeyrekten çeyreğe verileri değerlendirmek lazım. Açıklanan veriler çok güçlü bir büyümeye işaret ediyor. 

Baz etkilerinden arındırdığımız da dahi güçlü bir aktiviteye işaret ediyor. Çeyreklik büyüme kapanmalara rağmen böylesine bir sonucu bize veriyorsa momentum güçlü demektir. Zaten 3. çeyrekteki göstergelere baktığımız zaman bunu rahatlıkla söylüyoruz ki ivmelenme yaşıyoruz. Son çeyrekte bir yavaşlama yaşanabilir. Şu andaki veriler yıl sonunda çift haneli bir büyümeyi işaret ediyor" dedi. 

kredi faizleri ne zaman düşecek

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI, NE ZAMAN FAİZ İNDİRİR?

Faiz indirimi konusunda da değerlendirme yapan Kara "Enflasyon ve cari açığın kontrol altında tutulabilmesi adına kredilerin mutlaka kontrol altında tutulması gerekiyor. Bunun içinde parasal sıkılaşma politikaları daha etkin şekilde yürütülüyor. Kredileri pompalamak yerine Maliye politikasından desteklenen harcamalar öne çıkıyor. Maliye politikasında biraz alan var" diyerek Merkez Bankası faiz indirimi  için ise denemenin son çeyrekte yapılmasının daha olası olduğunu dile getirdi. Son çeyrek ise yılın son 3 ayını kapsayan Ekim, Kasım ve Aralık ayları olarak sıralanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@