Ekonomi Profesörü TL İçin Kıpırdayacak Yer Yok Dedi, 2024 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminini 17 TL Olarak Güncelledi!

Dolar kuru tahminleri yakından takip edilirken 2024 yıl sonu dolar beklentisi büyük yankı uyandırdı. Ünlü ekonomi profesörü Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy dolar yorumu ve tahmini dudak uçuklattı!

Finans 26.10.2021 - 12:51 26.10.2021 - 12:51 Gülcan Özer

Türk Lirası bir süredir dolar kurunda hızlı bir değer kaybı yaşarken yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamları da yakından takip edilmeye başlanmıştı. Merkez Bankası tarafından Eylül ayı PPK toplantısı ile 100 baz puan ve Ekim ayı toplantısı ile de 200 baz puan faiz indirimi yapan Merkez Bankası'nın bu kararları sonrası dolar kuru sırası ile 8 TL ve 9 TL bandını hızla aşmış, 10 TL bandını zorlamaya başlamıştı. 

Son olarak büyükelçiler ile yaşanan "istenmeyen adam krizi" sonrasında dolar kuru 9,85 TL bandını görürken krizin aşılması ile gevşeyerek 9,50 TL bandının altına gevşemişti. Dolar kurunda yaşanan sert hareketlilik sonrasında gözler piyasaların beklentilerine çevrilmişti. Ekim 2021 PPK toplantısı ile  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi sonrası yabancı banlardan da peş peşe dolar kuru tahmini beklentisi rakamları için güncellemeler gelmişti.

EKONOMİST VEYSEL ULUSOY 2024 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ RAKAMINI GÜNCELLEDİ! 

Ekonomide yaşanan faiz indirimi krizi sonrasında dolar kuru beklentisi rakamları da güncellenmeye başlanmıştı. Yabancı yatırım bankaları tarafından yapılan yıl sonu dolar kuru tahmini rakamlarındaki güncellemeler yukarı yönlü gerçekleşirken bir güncellemede ünlü ekonomi profesörü ekonomist Veysel Ulusoy tarafından yapıldı. 

ekonomistlerden dolar tahmini

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan köşesinde ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası tarafından atılan adımları değerlendiren Ulusoy Türk Lirası'nın artık kıpırdayacak yeri kalmadığını belirterek 2024 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamının en iyi senaryo ile 17 TL olacağını belirtti. 

DOLAR KURU NE OLUR, YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Ulusoy yapmış olduğu değerlendirmesinde kendisinin söylediği verilerin Bloomberg'ün ekonomi tahminlerine dayalı bir yaklaşım ve ortalama olduğunu belirterek "Üst ve alt sınır belirterek ortalamayı veriyor. Bana göre, eğer Türkiye'de enflasyon hesaplanan bağlamda giderse, Bloomberg'ün bu tahmini bile çok iyimser kalıyor. 16-17 lira, yaklaşık olarak yüzde 20'lik bir artışa denk geliyor, ki bu zaten olması gereken. Yani faiz oranları arasındaki mesafe döviz kurunu etkileyen en önemli faktördür. Bu çok doğal bir tahmin. Bana göre çok iyimser. Böyle giderse eğer, Dolar kurunun çok daha yukarılara çıkma olasılığı çok daha fazla" dedi. 

2024 yıl sonu dolar kuru tahmini

Ekonomi yönetiminin acilen yeni müdahalelerde bulunması gerektiğini belirten Ulusoy acil önlemler alınmazsa dolar kurundaki yükselişin daha da sertleşerek devam edebileceğini söyledi. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ekonomist Veysel Ulusoy tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup emlak365.com sitesi tarafından herhangi bir yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@