1 Dolar 8.45 TL Oldu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından Flaş Swap Hamlesi Geldi!

Ekonomide yaşanan dalgalanma, ABD Başkanlık seçimleri ve pandemi krizi Türkiye'nin de aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

1 Dolar 8.45 TL Oldu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından Flaş Swap Hamlesi Geldi!

Ekonomide yaşanan dalgalanma, ABD Başkanlık seçimleri ve pandemi krizi Türkiye'nin de aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor. An itibari ile dolar kuru 8.45 TL sınırını aşarken Merkez Bankası swap müdahalesi ile dolar kuruna dolaylı da olsa müdahale etti. 3 Kasım 2020 dolar kuru ne kadar, 1 dolar kaç TL, Merkez Bankası dolara müdahale eder mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklaması ile yeni bir swap müdahalesi geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından yapılan müdahale sonrasında haftalık swap işlemlerinde kullanılan TL faiz oranı yüzde 11.75 seviyesinden yüzde 13.25 seviyesine yükseltildi.Hatırlanacağı üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası en son müdahalesini 9 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirmiş ve o tarihte yüzde 10.25 olan swap faizini yüzde 11.75 seviyesine yükseltmişti.1 DOLAR 8.45 TL OLDU, MERKEZ BANKASINDAN DOLARA MÜDAHALE GELDİ! 3 Kasım 2020 tarihi itibari ile dolar kuru yeni bir rekor daha gördü ve 8.45 TL seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. 

Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 8.4508 TL alış ve 8,4567 TL satış fiyatı ile işlem gördü. Euro kuru ise alış 9,8611 TL alış ve 9,8708 TL satış üzerinden işlem görüyor. MERKEZ BANKASI SWAP MÜDAHALESİ GELDİ! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bünyesinde yapılan altın ve döviz karşılığı swap işlemlerinde uygulanan faiz oranı yüzde 11,75 seviyesinden yüzde 13,25 seviyesine çekilmiş oldu. Sistemin fonlanma ihtiyacının yüzde 60'ını karşılayan işlemlerde faiz artışı dikkat çekti ve parasal sıkılaşma politikası ile uyumlu bulundu. Analistler, sistemin fonlama ihtiyacı içerisinde önemli bir paya sahip olan swap işlemlerinde uygulanan faiz oranının artırılmasını para politikasında sıkılaştırma yönünde atılan adımların devamı niteliğinde olduğunu belirterek alınan yeni kararın sıkılaştırma politikasındaki kararlılığı göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)