1 Ekim'de TBMM Açılıyor! KYK Borçları için Önerge Verildi 'Tüm Borçlar Faizleriyle Birlikte Silinsin'

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, KYK kredi borçlarının silinmesi için bir önerge verdi. Ekim'de açılacak olan TBMM'ye sunulacak olan öneride üniversite mezunlarının yaşadığı ekonomik sorunlar ele alındı. Oluşan ekonomik süreçte bu mezunların büyük zorluklar yaşandığının ifade edildiği soru önergesinde KYK borçlarının silinmesi istendi.

1 Ekim'de TBMM Açılıyor! KYK Borçları için Önerge Verildi 'Tüm Borçlar Faizleriyle Birlikte Silinsin'

Türkiye geneli milyonlarca mezunun çözüm ve düzenleme beklediği alanlardan bir tanesi de KYK öğrenim kredisi borçları. 

Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan düzenleme bekleyen üniversiteli mezunlar için yeni bir adım geldi. Cumhuriyet Halk Partisi'nden gelen bu adımda KYK öğrenim kredisi borçlarının bundan sonraki dönemde ele alınması talep edildi. 

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI MECLİS'TE

CHP Adana Milletvekili Burhannettin Bulut tarafından, TBMM'ye sunduğu KYK öğrenim krediis borçları düzenleme talebinde, Türkiye'nin işsizlik sorununa dikkat çekti. Pandemi sürecinde işsizlik sorununun daha da büyüdüğünü ifade eden Bulut, salgınla birlikte ekonomik şartların da zorlaştığını söyledi. 

Bu çerçevede Kredi ve Yurtlar Kurumuna olan borçların faizleriyle birlikte silinmesi önerisinde bulunan CHP Adana Milletvekili Burhannettin Bulut önergesinde şu ifadelere yer verdi. 

"Türkiye'de, içinde bulunduğu ekonomik kriz ve kürsel pandemi sonrası rekor seviyede işsizlik hakim. Bu işsizlik oranına baktığımızda 1/3 gençler var. İşsizlik içinde en çok işszi gençler. ,Tabi bu çocuklar , üniversiteyi bitirdiğinde iş de bulamadıkları için bu kredileri ödeyemiyorlar. Son yapılan ankette yüzde 67 oranında gençler bu ülkeyi terk etmek istiyor. Neden? Gelecek kaygısı yaşadıkları için. O nedenle bu çocukların kredilerini faizleri ile birlite silmeniz gerekiyor."

MİLYONLARCA KİŞİ BORÇLU

KYK öğrenim kredisi borcu olan ve halen ödeme yapması gereken 5 milyona yakın mezun gencin olduğu tahmin ediliyor. Bunun yanında KYK öğrenim kredisi borçlarında yüzbinlerce mezun da e-haciz sorunu yaşamakta. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)