1 Mayıs İşçi Bayramında EFT Yapılır Mı? EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü resmi tatil olarak belirlenmişken, sokağa çıkma yasağının da eklenmesi ile birlikte bankacılık işlemlerinin nasıl yapılacağı merak konusu oldu. Bugün EFT yapılabilir mi? EFT hesaba ne zaman geçer?

1 Mayıs İşçi Bayramında EFT Yapılır Mı? EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü her yıl resmi tatil olarak belirlenmişken, gün içerisinde bankacılık işlemleri yapacak pek çok vatandaş, nasıl bir yol haritası belirlendiğini bilmek istiyorlar. Para göndermek isteyen pek çok vatandaş EFT işlemlerinin resmi tatillerde nasıl yapıldığını ve hesaba nasıl geçtiğini merak ediyorlar. EFT işlemleri için resmi tatillerde bazı ücretler ödenebilir. Bu ücretler ise genellikle bankalar arasında değişiklik göstermektedir.

Resmi Tatillerde EFT Nasıl Yapılır?

1 Mayıs’ın resmi tatil olması ve bunun üzerine sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından pek çok kişi bankacılık işlemlerini nasıl yapacaklarını merak ediyorlar. Türkiye’de tüm bankalar tarafından sürdürülen EFT hizmeti, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılmaktadır. Sistemin detayları ise T.C. Bankalar Kanunu tarafından düzenlenmektedir.

EFT için gün içerisinde yapılan işlem aralığı 08:30 ile 17:30 arasında belirlenmiştir. Belirlenen saatler ve tüm işlem sorumlulukları Merkez Bankası tarafından yürütülmektedir. Hafta sonları ve resmi tatiller EFT yapılmasına engel teşkil ettiği için, yapılan EFT ilk işlem gününde işleme alınmaktadır.

Dolayısıyla 1 2 3 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan EFT işlemlerinde ödemeler 4 Mayıs Pazartesi günü itibariyle işleme alınacaktır. İşleme alınma saati ise 08:30 olarak belirlenmişti. EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferi olarak belirlenmişti. Farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferlerini içerir. EFT farklı bankalar arasında yapılan para transferi olarak ifade edilirken havale ise aynı banka hesapları arasında yapılan para gönderimi işlemidir.