1 Metreküp Doğal Gaz Kaç TL? Türkiye'nin Yeni Keşfettiği 135 Milyar Metreküp Doğal Gaz Kaç Dolar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenen müjde açıklamasını yaptı. Karadeniz'de Fatih Sondaj Gemisi tarafından 135 milyar metreküp doğal gaz keşfedildiği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Peki 1 metreküp doğal gaz fiyatı ne kadar? Türkiye'nin keşfettiği doğal gazın maddi değeri ne kadar?

1 Metreküp Doğal Gaz Kaç TL? Türkiye'nin Yeni Keşfettiği 135 Milyar Metreküp Doğal Gaz Kaç Dolar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından merakla beklenen müjde açıklaması yapıldı. Bu açıklamaya göre Türkiye, Karadeniz'de yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Bu doğal gaz rezervinin de 135 milyar metreküp olduğu bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğal gaz keşfi müjdesinin ardından bunun maddi karşılığının ne kadar olduğuna dair araştırmalar hız kazandı? 1 metreküp doğal gaz ne kadar? Türkiye'nin keşfettiği yeni doğal gazın maddi karşılığı ne kadar?

1 METREKÜP DOĞAL GAZ KAÇ TL?

Türkiye'nin doğal gaz keşfinin ardından doğal gaz fiyatlarına dair araştırmalar devam ediyor. Vatandaşlar 1 metreküp doğal gazın kaç TL olduğunu merak ediyorlar. 2021 yılının başındaki rakamlara göre doğal gazın fiyatı 1.000 metreküpte 173 dolar olarak belirlenmişti. Ancak Mart ayı sonuna kadar bu fiyat 170 dolar seviyesine kadar çıkmıştı. İkinci çeyrekte doğal gaz fiyatı olarak ise  1.000 metreküpte 182 dolar tahminleri yapılıyor. 

Ancak doğal gaz fiyatının döviz kurlarına bağlı olması nedeniyle fiyatlarda karmaşık bir görüntü ortaya çıkıyor. 1.000 metreküp doğal gaz Avrupa'da 120 dolar seviyelerinde fiyatlanıyor. Türkiye'de ise 1.000 metreküp doğal gaz 280 dolardan işlem görüyor. 

Doğal gazın döviz kurları üzerinden fiyatlanmasının Türk lirasına çevrilmesi ile yüksek bir miktar ortaya çıkıyor. Bugünün fiyatlarına göre 1 metreküp doğalgazın Türk lirası karşılığı 21,65 TL oluyor. 1 metreküp doğal gaz ise 2,5 dolardan satılıyor. 

135 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ KAÇ DOLAR?

Türkiye'nin Karadeniz'de keşfettiği yeni doğal gazın bugünkü fiyatla değeri de hesaplandı. 135 milyar metreküp doğal gazın değerinin 335 milyar dolarlık bir ekonomik değeri olduğu bildirildi. 

Yorumlar (0)