1 Milyon Dolarlık Yatırım Beklenen MİNİ YEKA Başvuruları Bugün Başlıyor

Güneş enerjisinin kullanımın genişletilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik Mini Yenilebilir Enerji Kaynak Alanları yarışması için başvurular bugün başlıyor.

1 Milyon Dolarlık Yatırım Beklenen MİNİ YEKA Başvuruları Bugün Başlıyor
Güneş enerjisinin kullanımın genişletilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik Mini Yenilebilir Enerji Kaynak Alanları yarışması için başvurular bugün başlıyor. 8- 12 mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek başvurulardan 1 milyon lira değerinde yatırım yapılması bekleniyor. Hazırlıkların tamamlandığı yarışmada toplam da 1000 megavat güneş enerjisi için kapasite oluşturulması bekleniyor. 74 projenin yer alacağı yarışma ile güneş enerjisine yapılan yatırımların hız kazanması bekleniyor. 12 ocak tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan düzeltme ilanında başvuru tarihi, bağlantı kapasiteleri ve yarışmaya ilişkin diğer bilgilerin yer alması yanında projenin temelini oluşturan elektrik enerjisi alım başlangıç fiyatının 30 kuruştan 35 kuruşa çıkarıldığı da yer aldı.

50 Megavat Kapasite Belirlendi

Güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştıracak projeler kapsamında toplamda 1000 megavat güneş enerjisi için kapasite oluşturulması hedefleniyor. 36 farklı şehirden birçok yatırımcının katılacağı yarışmada katılımcıların temsil edeceği şehirler için kapasite sınırları belirlendi. Antalya, Gaziantep, Van, Mardin ve Ankara gibi şehirlerarasında güneşi kullanma sürelerine göre farklı kapasiteler öngörüldü. Belirtilen şehirlerarasından Gaziantep, Antalya, Van ve Mardin için 50 megavatlık kapasite uygun görülürken, Ankara ve Diyarbakır için 40 megavatlık kapasite miktarı uygun görüldü. Mini Yenilebilir Enerji Kaynak Alanları yarışması kapsamında şehirlerin güneşten yararlanma süreleri dikkate alındı. Yarışma için hazırlıkların tamamlandığı ve başvuruların 12 mart tarihinde son bulacağı bir kez daha hatırlatıldı.

Tavan Fiyatı Üzerinden Teklif Verilecek

1000 megavat güneş enerjisine ulaşılmasının hedef alındığı yarışmada toplam 74 projenin yarışacağı açıklamalar arasında yer almıştı. Projeler kapsamında 1 milyon dolar yatırım beklenirken yatırımcıların her bir proje için tavan fiyatı olarak belirlenen 35 kuruş üzerinden teklif vereceği belirtildi. En düşük teklif veren 5 şirketin açık eksiltme usulüyle yarışması sonucunda en düşük teklifi veren yatırımcı ile 15 yıllık enerji alım sözleşmesi imzalanacak.
Yorumlar (0)