1 Yıllık, 3 Yıllık, 5 Yıllık Çalışanlar için 2021 Kıdem Tazminatı Hesaplaması

Çalıştığı işyerinden ayrılanlar, haklı ve kanıtlanabilir nedenden dolayı istifa edenler sözleşmelerinin sona erdirilmesinin ardından ne kadar tazminat alacaklarını araştırıyorlar. 1 yıllık, 3 yıllık ve 5 yıllık çalışanlar için kıdem tazminatının ne kadar ödeneceğini, nasıl hesaplandığını paylaşıyoruz.

1 Yıllık, 3 Yıllık, 5 Yıllık Çalışanlar için 2021 Kıdem Tazminatı Hesaplaması
Kendi istekleri dışında işinden ayrı kalmak zorunda olanlara işverenleri çalışma süreleri kapsamında kıdem tazminatı ödemesi yapacaklar. Kıdem tazminatının nasıl ve hangi hesaplamalar ile ödendiğini çalışanların bilmeleri gereken tüm detayları emlak365.com olarak paylaşıyoruz.

2021 YILINDA KIDEM TAZMİNATI NE KADAR ÖDENİR?

Çalışanların bilmeleri gereken ilk husus kıdem tazminatı ödemelerinde brüt ücretin esas alındığıdır. Çalışanların 30 günlük brüt ücretleri, kıdem tazminatı ödemelerinde kullanılır. Kıdem tazminatı yıllık çalışma sürecine göre belirlenir. Eğer çalışma süreci bir yıldan daha az ise kıdem tazminatı ödenir.

En Düşük Kıdem Tazminatı

En düşük kıdem tazminatı ödemesi 1 yıllık çalışma sonunda işinden ayrılanlar için ödenir. Bir yıllık süreyi doldurmuş daha sonra işinden ayrılanlara bir brüt maaş tutarında kıdem tazminatı ödenir. Eğer çalışma süreci 3 yıl ise ödenecek olan kıdem tazminatı 3 brüt maaş tutarında olacak.

1 Yıllık, 3 Yıllık, 5 Yıllık Kıdem Tazminatı

Hesaplaması Asgari ücretle çalışmakta olan bir çalışan, bir yıldır çalıştığı işinden çıkarılırsa yapılacak olan ödeme 1 brüt asgari ücrettir. 2021 yılı için brüt asgari ücret 3 bin 577 TL'dir. Yani çalışanın alacağı kıdem tazminatı 3 bin 577 TL olacak. 3 yıllık bir çalışan bu rakam 3 ile, 5 yıllık bir çalışan için ise bu rakam 5 ile çarpılacak.

Örneğin çalışanın aylık brüt maaşı 5.000 TL ise, 1 yıllık çalışma sonunda işinden ayrılırsa 5000 TL kıdem tazminatı alır. 3 yıllık bir çalışan için bu rakam 15.000 TL'dir.

KIDEM TAZMİNATINA ÖZEL DURUMLAR

Kıdem tazminatı alınabilmesi için çalışanın işinden kendi isteği dışında çıkarılması gerekiyor. Ancak bazı özel durumlarda kişiye kıdem tazminatı ödenir.

Kadınlar için; 

Kadın çalışanlar evlilik nedeniyle işlerinden bir yıl içinde istifa ederlerse kıdem tazminatı alabilirler.

Erkekler için;

Aynı durum erkeklerde askerlik için geçerli. Bir erkek çalışan askerlik için işinden ayrılacak olursa işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda.

İstifa Durumunda;

İstifa durumunda kıdem tazminatı ödenmesinin şartları bulunuyor. Çalışanların haklı bir nedenden dolayı işyerinden istifa etmeleri ve bu haklı nedenin kanıtlanır olması isteniyor.
Yorumlar (0)