10 Ay İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Aylık Kaç TL Ödenir? 2021

İşinden olan veya haklı ve kanıtlanabilir sebepten işinden ayrılanlar işsizlik maaşı alırlar.

10 Ay İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Aylık Kaç TL Ödenir? 2021
İşinden olan veya haklı ve kanıtlanabilir sebepten işinden ayrılanlar işsizlik maaşı alırlar. Türkiye İş Kurumu üzerinden ödenen işsizlik maaşı ödemeleri en az 6 ay olarak ödenir. Gerekli şartların sağlanması durumunda yapılan ödemler prim süresi uzun olursa 10 ay olarak ödenir.

İŞSİZLİK MAAŞI 2021

İşsizlik maaşı almak için başvuruda bulunacak olan vatandaşlar öncelikle İŞKUR üzerinden ilan edilen başvuru koşullarının tamamını sağlamak zorundalar. Vatandaşlar başvurularını şu maddelere göre yapacaklar. "Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak. Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak. Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak."

Bu başvuru koşullarını sağlayanlara işsizlik maaşı bağlanır. İşsizlik maaşında bir diğer koşul ise kişinin işinden olması sonrası en fazla 30 gün içerisinde başvurusunu yapması. Başvuru sürecinin aşılması durumunda işsizlik maaşı alınamayabilir.

10 AY İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN

İşsizlik maaşında yapılan ödeme süreci son 3 yıl içinde yatırılan prim gününe göre belirlenir. En az 6 ay olarak ödenen işsizlik maaşı bunun dışında 8 ay ve 10 ay olarak da alınır.

* 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere

* 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

* 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı alacak olanlar başvurularını üç şekilde yapabilirler. Birinci yöntemde vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden işsizlik ödeneği hizmeti başvuru ekranından başvurularını yapabilirler. İkinci yöntemde ise vatandaşlar İŞKUR'un web sitesi üzerinden başvuru yaparlar. Son yöntem ise İŞKUR il ve ilçe müdürlüklerinden bizzat başvuru seçeneği.
Yorumlar (0)