10 Gün Askerlik Borçlanması 1 Yıl Erken Emekli Eder

Askerlik borçlanmasının emeklilik sürecine etkisine ilişkin bir soru ve bu soruya SGK uzmanı tarafından verilen yanıtı sizlerle paylaşıyoruz.

10 Gün Askerlik Borçlanması 1 Yıl Erken Emekli Eder

Askerlik borçlanmasının emeklilik sürecine etkisine ilişkin bir soru ve bu soruya SGK uzmanı tarafından verilen yanıtı sizlerle paylaşıyoruz. İşte çalışma hayatında yer alanlar için askerlik borçlanmasına dair bazı detaylar.

Askerlik borçlanmasının emeklilik yaşı üzerine etkileri kişiye göre değişmekte. Kişinin çalışma hayatına dair detaylara göre askerlik borçlanması yada doğum borçlanması emeklilik yaşını erkene çekebilir.ASKERLİK BORÇLANMASIYLA ERKEN EMEKLİLİKÇalışma hayatında yer alan çalışanlar için erken emeklilik için bazı ek fırsatlar bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatında yer alan bu fırsatlarda çalışanların normal emeklilik tarihlerinden, yaşından daha erken emekli olunması sağlanıyor. Kadın çalışanlar için üç çocuğa kadar doğum borçlanması, erkek çalışanlar için askerlik borçlanması erken emeklilik için oldukça önemli etmenler oluyorlar. Bizlerde bu konuya ilişkin bir soru ve cevabı sizlerle paylaşıyoruz. Borçlanma ile Erken Emeklilik 1 Soru - 1 CevapÇalışanların emeklilik sorularına ilişkin detaylar SGK Uzmanı ve Posta Gazetesi Yazarı Ekrem Sarısu kendi köşesinde yanıtlıyor. Ekrem Sarısu'ya yöneltilen son sorulardan bir tanesi de askerlik borçlanması ile ilgili oldu. Bir erkek çalışan SGK Uzmanına yönelttiği sorusunda "23 Aralık 1965 doğumluyum. Askerliğimi 1986’da yaptım. 1 Haziran 1997’den 1 Temmuz 2016’ya kadar Tarım Bağkur’una prim ödedim. 1 Temmuz 2016 ile 28 Şubat 2020 arasında ek 5 tarım sigortasına prim yatırıp, daha sonra prim ödemeyi durdurdum." bilgilerini verdi. Çalışan sorusunun devamında ne zaman emekli olacağını sordu. Askerlik borçlanmasının emeklilik yaşına etkisine dair ise Ekrem Sarısu kişinin verdiği bilgilere dayanarak "Ek 5 kapsamında tarım sigortasına ödenen primler, SSK’ya sayılıyor. Tarım Bağkur’undan sonra ek 5 kapsamında 1260 günden fazla priminiz olduğundan, SSK şartlarıyla emekli olacaksınız. Askerlik sürenizin 10 gününü borçlanırsanız, SSK’dan emeklilik için 25 yıl sigorta süresi, 5825 gün prim ve 56 yaşa tabi olursunuz. Süre ve prim şartını sağladığınız için borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız 23 Aralık 2021’de emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu. Askerlik ve doğum borçlanmasıyla erken emekli olmak isteyenler için en temel etmen işe başlama tarihi. Ayrıca askerlik yapılan tarih ile doğum yapılan tarihin işe başlamadan önce veya sonra olma durumun da bu hakların kullanılması için oldukça önemli. Emlak365.com

Yorumlar (0)