10 Haziran'a Dikkat Diyerek Uyaran Ünlü Ekonomist Dolar Kuru İçin Net Rakam Verdi!

Dolar kurunun haftalık seyrinin hangi yöne evrileceği büyük bir merakla araştırılırken ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut önemli açıklamalarda bulundu. Dolar kuru için 10 Haziran tarihine dikkat diyerek uyarı yapan ünlü ekonomist tahminlerini de açıkladı. 

10 Haziran'a Dikkat Diyerek Uyaran Ünlü Ekonomist Dolar Kuru İçin Net Rakam Verdi!

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden olan ve ekonomi yazaları ile kıymetli bir itibar sahibi olan ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut yeni bir değerlendirmede bulundu. Bu hafta 10 Haziran gününe dolar kuru açısından özellikle önem verilmesi gerektiğini söyleyen Evren Devrim Zelyut bu kritik günün gelişmelerine göre pozisyon alınması gerektiğini ifade etti. 

10 Haziran gününe dikkat diyen Evren Devrim Zelyut, “10 Haziran gününe dikkat edilmesi gerektiğini söylüyoruz. Daha önce 3 Haziran uyarısı yapmıştık ve bu gerçekleşmişti. Şimdi 10 Haziran'da dolar kurunda belirleyici olacak veriler gelecek. Dolar kuru için Türkiye – ABD ilişkilerine bakmak da gerekir. Bir diğer önemli veri de ihracat rakamları. Bunların haricinde de ABD ekonomisindeki veri akışları var. Bu üç gelişme dolar kurunun fiyatlanmasında belirleyici oluyor.” dedi. 

BİDEN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ DOLAR KURUNU NASIL ETKİLER

Türkiye ile ABD ilişkilerine değinen Evren Devrim Zelyut, “ABD ile Türkiye arasında çok sayıda konuda pazarlıklar yapılıyor. ABD'Nin istekleri ve Türkiye'nin sıcak para için taviz verecek olması nedeniyle 14 Haziran'da yapılacak Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesinden sıkıntı çıkmayacaktır. Bundan dolayı 14 Haziran'ın dolar kuru üzerinde bir baskı yaratmasını beklemiyorum.” ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin rezervlerine dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, “Türk lirasının dolar kuru karşısında fiyatını belirleyen bir veri de Türkiye'nin rezervleri oluyor. Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomi hırpalanıyor. Turizmden de hedeflenen para gelmeyecektir. İhracat iklimi açısından da baktığımız ihraç pazarlarımızın yarısından fazlası Avrupa'ya yapılıyor. Avrupa'nın büyümesi ve küçülmesi bizim ihracatımızı etkileyecek. Euro bölgesinde bir daralma görülüyor. Aşılamayı hızlı ve geniş yapan ülkelerde dahi ekonomik toparlanma yavaş oluyor.” şeklinde konuştu. 

10 HAZİRAN'DA DOLAR KURU KAÇ TL OLUR?

10 Haziran konusuna açıklık getiren Evren Devrim Zelyut, “Dolar kuruna anında görüntü yapacak veriler var. Türkiye'de rezervler dolu olsaydı ABD'den gelen veri akışı bizi etkilemezdi. 10 Haziran'da ABD enflasyon rakamları açıklanacak. Beklentilerin üzerinde bir rakam açıklanırsa ABD tahvil faizleri yükselecek. Dolar kuru da artmaya başlayacak. Böyle bir gelişme dolar kurunu 8,80 TL üzerine atar. Beklenti dahilinde bir rakam açıklanırsa dolar kuru 8,60 TL ve 8,70 TL arasında gidip gelir. ABD enflasyon verileri beklentinin altında kalırsa dolar kuru 8,50 TL seviyesine itebilir. Bu seviyenin kırılması 8,25 TL'ye doğru yeni bir yol açabilir.” dedi.

Not: Dolar kuru ile alakalı değerlendirmelerin yer aldığı haberimizdeki düşünceler ilgili ekonomiste aittir. Bu düşüncelerden yola çıkılarak yapılacak yatırımlar kazanç sağlamayabilir. Bunun için buraya bakarak yatırım yapılmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Yorumlar (0)