10 Mart 2021'de Gram Altın Fiyatı Ne Kadar? ABD Tahvil Faizi Altını Etkiliyor!

Bugün öğlen saatlerinde gram altın 420,98 liradan alış buluyor.

10 Mart 2021'de Gram Altın Fiyatı Ne Kadar? ABD Tahvil Faizi Altını Etkiliyor!
Bugün öğlen saatlerinde gram altın 420,98 liradan alış buluyor. Önceki kapanışta gündeme gelen alış fiyatı ise 420,23 lira olarak şekillenmişti. Bugün 22 ayar bilezik 384 lira düzeyinden, cumhuriyet altını 2.733 liradan, yarım altın ise 1.370 lira düzeyinden alış işlemlerine tabi oluyorlar.

Analistler ABD Tahvil Faizini İşaret Etti!

Analistler tahvil faizlerinin altın fiyatlarına yön veren temel faktör olduğunu belirttiler. Analistler aynı zamanda, 9 Mart 2021 tarihinde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın ekonomik destek paketi hakkında yaptığı açıklamaların ise ons altın üzerindeki baskıyı kaldırdığını belirttiler. Yapılan açıklama ardından kamuoyunun ABD ekonomik destek paketinin enflasyonu yükselmeyeceğini belirtmesi ile tahvil faizleri 1,60 sınırının altına indi.

Analistler, tahvil faizlerinin 1,60 sınırının altına inmesi ile ons altın üzerindeki baskının kalktığını ve altın cephesinde değer kazanımlarının gündeme geleceğini belirttiler. Bugün ise yurtdışında ve yurtiçinde veri gündemlerinin sakinlik taşıdığı belirtiliyor.

Ons Altın İçin Direnç Noktası Ne Olacak?

Analistler, Avro alanında 4.çeyrek büyüme verisinin takip edileceğini, teknik bazda ise altın onsunda 1.650 doların destek seviyesi olduğu açıklandı. Ons’un 1.700 dolar seviyesini aşması halinde ise 1.740 dolar düzeyinin direnç olarak konumlanacağı açıklandı. Bugün piyasa yatırımcılarının ABD tahvillerini ve petrol fiyatlarını yakından takip edecekleri belirtiliyor.

Dolar endeksindeki yükseliş ardından ons altının 1.714 dolar seviyesine ulaştığı görülüyor. ABD 10 senelik tahvil getirilerinin hafta başında %1.5 seviyesinin üzerinden dalgalanma durumunun ise ons altın fiyatının 1.714 lira düzeyinin üzerine çıkmasını bir nebze frenlediği analistlerce belirtiliyor.

Altın Fiyat Geleceğini Ne Belirleyecek?

ABD senato onayından geçen 1,9 trilyon dolarlık destek paketi ise ons altın ve diğer altın çeşitlerindeki artışı destekliyor. Şubat ayı enflasyon oranının açıklaması ardından ise altın fiyatlarında hafif çaplı değişimlerin yaşanabileceği gündeme yansıyor. Yatırımcılar özellikle ABD cephesinden gelecek açıklamaları gün içinde yakından takip edecekler. Fed Başkanı enflasyon hedefini %2 olarak gösterirken, gerçek rakam fiyatları belirleyen kriter olacak.
Yorumlar (0)