100 Bin TL İçin 1 Yıl Vadede Mevduat Faizi Mi Yoksa Dolar Mı Daha Çok Kazanç Getirir?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasıyla beraber Türkiye ekonomisinde sert piyasa hareketleri meydana gelirken yatırım yapmak isteyen vatandaşlar yeni imkanları araştırmaya başladılar. 100 Bin TL'yi mevduata yatırmak mı yoksa dolar almak mı daha çok kazanç getirir. İşte tüm olasılıklar ve yanıtları?

100 Bin TL İçin 1 Yıl Vadede Mevduat Faizi Mi Yoksa Dolar Mı Daha Çok Kazanç Getirir?
Türkiye ekonomisi son bir haftadır Merkez Bankası başkanlık makamında yapılan değişikliğin etkisiyle piyasalardaki sert fiyat hareketlerine maruz kaldı. Bu fiyat hareketleri ekonomide çok sayıda veriyi ve önceliği değiştirirken yatırım yapmak isteyen vatandaşlar hangi alanda daha çok kar elde edebileceklerini merak etmeye başladılar.

TL MEVDUATI MI YOKSA DOLAR YATIRIMI MI DAHA ÇOK KAZANDIRIR?

100 Bin TL'lik bir miktar ile yatırım yapacak olan vatandaşlar bu parayı bankalarda mevduat hesaplarına yatırarak mı yoksa dolar satın alarak mı daha çok kar elde edebileceklerini araştırmaya başladılar. Dolar kurunun ne kadar olacağına dair bir garanti olmamasına rağmen şu andaki bankaların mevduat faizleri vatandaşlara önemli oranda fikir verebiliyor.

MEVDUAT FAİZLERİ YÜKSELDİ

Merkez Bankası tarafından Mart 2021 Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından sürpriz bir faiz kararı çıkmıştı. Bu faiz kararının ardından politika faizi yüzde 17'den yüzde 19'a çıkarıldı. Bu faiz artırımı aynı zamanda bankaların Türk lirası cinsinden mevduatlara vermiş olduğu mevduat faizlerini de değiştirdi. Bundan dolayı mevduat faizi gelirleri yeniden hesaplanmaya başlandı.

100 BİN TL MEVDUAT YATIRIMI 1 YILDA NE KAZANÇ GETİRİR?

Bankalar mevduatlara farklı farklı faiz imkanı tanıyorlar. Ancak mevduat faizleri 32 günlük vadeli, mevduat hesaplarında yüzde 20 sınırına dayandı. 31 günlük hesaplamalara göre 100 Bin TL'sini bankaların mevduat hesaplarına yatıran vatandaşlar bankadan bankaya değişmekle beraber 1.400 TL ile 1.650 TL arasında değişen tutarlarda kazanç elde edebiliyorlar. Ortalama olarak 1 yıl boyunca 100 Bin TL birikimini mevduat faizine yatıran vatandaşlar yaklaşık 19-20 Bin TL civarında kazanç sağlıyorlar. Son düzenlemelere göre ise vatandaşlar 1 yıl uzun vadeli mevduatlarda stopaj kesintisi ile karşılaşmıyorlar. 6 ay ve 1 yıl vadeli mevduatlar da ise stopaj oranı yüzde 3 oluyor.DOLAR KURU KAZANÇ HESAPLAMA

Varlıklarını Türk lirasında tutmak istemeyen ve dolar alarak bu para birimine güvenen vatandaşlar ise mevduat getirilerine göre elde edebilecekleri kazançları hesaplamaya başladılar. Şu anda 7,90 – 8 TL civarlarından 100 Bin TL değerinde dolar alan vatandaşlar mevduata yatırılan paranın kazancını elde edebilmeleri için 1 yıl sonra dolar kurunun en az 9,44 TL'nin üzerine çıkmış olması gerekiyor. Bu miktarın altında kalacak olan dolar kuru yatırımcısına mevduat getirisine göre daha az kazanç sağlayacak. Üstelik dolar kurunun yükselişi ve düşüşü ile yaşanacak stres de ayrıca zorlayıcı olacak. Mevduat hesabının getirisi garanti olurken dolarda bu garanti olmayacak. Ancak dolar kuru 9,44 TL'nin üzerine çıkarsa bu yatırımcılar TL mevduatlarından daha fazla kazanç elde edebilecekler.

Not: Haberimizde yatırım tavsiyesine yer verilmemiştir. Piyasa görünümü çıkarılarak gelişmelerle karşılaştırma yapılmıştır. Bilgilendirme amacıyla yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. İlgili ifadelere bakılarak yatırım yapılmamalıdır.

Emlak365.com
Yorumlar (0)