1000 Lira Altında EFT Yapacaklar Dikkat Diğer Ödemeler Seçilemeyecek! İşte Nedeni...

İnternet bankacılığı işlemlerinin kullanımı her geçen gün artıyor. Özellikle para transferi, ödeme işlemlerinin çok büyük kısmı internet bankacılığı kullanılarak hallediliyor.

1000 Lira Altında EFT Yapacaklar Dikkat Diğer Ödemeler Seçilemeyecek! İşte Nedeni...
İnternet bankacılığı işlemlerinin kullanımı her geçen gün artıyor. Özellikle para transferi, ödeme işlemlerinin çok büyük kısmı internet bankacılığı kullanılarak hallediliyor. Ancak son dönemlerde internet bankacılığı işlemlerinde bazı ek özellikler getirildi. Bu ek özellikler nedeniyle vatandaşlar daha önce yapabildikleri seçimleri değiştirmek zorundalar. İşte yeni dönemde değişiklik yapılan bu işlemler.

İNTERNET BANKACILIĞINA EFT DÜZENLEMESİ

İnternet bankacılığı hizmetleri kapsamında EFT yaparak para transferi gerçekleştirilecek vatandaşlar için yeni bir düzenleme getirildi. EFT işlemi sırasında vatandaşlar ‘ödeme türünü’ seçişmi yapıyorlar. Bu seçimlerde vatandaşlar ise genellikle diğer ödemeler seçeneğini tıklıyorlar. Ancak son dönemlerde bu seçenek üzerinden işlem yapılmamaya başlandı. Hürriyet'ten Ahmet Karabıyık EFT ile para transferine dair yeni uygulamayı ele aldı.

Söz konusu düzenlemenin neden olduğuna dair bilgi veren Karabıyık yazısında, "Nedeni malum... İşyeri kirası ödemelerinin bankadan yapılması zorunlu. Konut kira ödemeleri de 500 lirayı aşıyorsa yine bankadan yapılması gerekiyor. Dolayısıyla internet bankacılığından kira ödemesi yapılırken, ‘konut kirası’ veya ‘işyeri kirası’ seçeneğinin seçilmesi isteniyor. Kira ödemesi değilse seçenekler arasından ‘diğer ödemeler’ seçilebiliyordu." bilgilerini aktardı. Bundan sonraki dönemde 1000 TL altı için diğer ödemeler seçeneğinin seçilemediğini vurgulayan Karabıyık, 1000 TL üzeri ödemelerde ise bu tür bir sorun yaşanmadığını ifade etti.

Yazısının devamında kendisinin bu tür bir işlem yapmaya çalıştığını ancak engele takıldığını ifade eden Karabıyık müşteri temsilcisinin verdiği yanıtı paylaştı. Sorunu müşteri temsilcisiyle görüştüğünü ve kendisine cevaben “FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen yeni ödeme sisteminden kaynaklı” denildiğini aktardı. Ahmet Karabıyık yazısının sonunda bankaların bu işlemin neden gerçekleştirilemediğine dair detaylı bir açıklama yapması gerektiğini vurguladı.
Yorumlar (0)