1.000 TL Gelir Desteği, 750 TL Ve 500 TL Kira Yardımı Başvuruları Devam Ediyor

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinden dolayı zor günler geçiren esnaf ve sanatkarlara verilen desteklere başvurular devam ediyor. Aylık 1.000 TL doğrudan gelir desteği ve 500 TL ve 750 TL kira desteği nasıl alınır?

1.000 TL Gelir Desteği, 750 TL Ve 500 TL Kira Yardımı Başvuruları Devam Ediyor

Türkiye'de devlet tarafından vatandaşlara verilen pandemi destekleri devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda kalan vatandaşlara çok sayıda destek ödemesi yapılıyor. Son olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1.100 TL nakit destek ödemesi yapılırken esnaf ve sanatkarlara da verilen destekler için başvurular alınmaya devam ediliyor. Doğrudan gelir ve kira destekleri nasıl alınır? Kira yardımı kimlere verilir? Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

GELİR KAYBI VE KİRA DESTEĞİ DEVAM EDİYOR

Türkiye'de koronavirüs salgını çalışma hayatına büyük darbe indirdi. Özellikle tam kapanma sokağa çıkma yasaklarında çok sayıda iş yeri kapanmak zorunda kaldı. Bu iş yerlerinin faaliyetlerine devam edebilmesi amacıyla da devlet tarafından bazı destek ödemeleri yapılıyor. Bu kapsamda esnaf ve sanatkarlara 1.000 TL doğrudan gelir desteği ile büyükşehirlerde 750 TL ve diğer şehirlerde 500 TL olmak üzere kira yardımı veriliyor.

Ticaret Bakanlığı resmi bir açıklama yaparak tam kapanma sokağa çıkma yasakları nedeniyle daha önce 3 ay verileceği duyurulan desteklerin süresinin uzatıldığını duyurdu. Bu kapsamda esnaf ve sanatkarlar arasında henüz bu destek ödemeleri için başvuru yapmamış olanların başvurularının alınmaya devam edildiği bildirildi. 

1.000 TL, 750 TL VE 500 TL DESTEK ÖDEMESİ

Ticaret Bakanlığı'nın son yayınladığı duyuruya göre Ocak, Şubat ve Mart aylarında verilen gelir kaybı ve kira desteklerini alan esnaf ve sanatkarlar ile gerçekkişi tacirler bir ay daha bu destek ödemelerini alacaklar. Bu kapsamda daha önce 3 ay boyunca ayda 1.000 TL gelir kaybı deteği ve 500 TL ile 750 TL kira desteği alan esnaf ve sanatkarlar bu ödemeleri bir ay daha alacaklar. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Öte yandan şartları gelir kaybı desteği ve kira yardımı almaya yeterli olan ama henüz başvuru yapmadıkları için bunlardan yararlanamayan esnaf ve sanatkarlar da e-devlet üzerinden başvuru yaparak bu destek ödemelerini alabilecekler. Bunun için esnaf ve sanatkarlara 31 Mayıs 2021 saat 23:59'a kadar başvuru süresi verildi. 

Yorumlar (0)