1000 TL Seyyanen Zam! Çalışma Bakanlığı'nın 2021 Taşeron İşçi Dosyası

Taşeron işçilere 1000 TL seyyanen zam basında çok sık yer alan konu başlıklarından biri. 4/D'li personellerin maaşlarına yansıtılması talep edilen bu zam ile ilgili resmi durumu, işçi sendikasının talebini ve Çalışma Bakanlığı'nın planlarını ele aldık.ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN TAŞERON İŞÇİLER İÇİN HAZIRLADIĞI MALİ HAKLARKamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin alım güçleri KHK ile kadroya alınma sürecinin ardından düştü.

1000 TL Seyyanen Zam! Çalışma Bakanlığı'nın 2021 Taşeron İşçi Dosyası
Taşeron işçilere 1000 TL seyyanen zam basında çok sık yer alan konu başlıklarından biri. 4/D'li personellerin maaşlarına yansıtılması talep edilen bu zam ile ilgili resmi durumu, işçi sendikasının talebini ve Çalışma Bakanlığı'nın planlarını ele aldık.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN TAŞERON İŞÇİLER İÇİN HAZIRLADIĞI MALİ HAKLAR

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin alım güçleri KHK ile kadroya alınma sürecinin ardından düştü. Kadroya alınan taşeron işçilere o dönem hazırlanan sözleşme kapsamında 6 ayda bir yüzde 4 zam yapılması öngörüldü. Ancak kadro sürecinden sonra yaşanan ekonomik gelişmeler enflasyon oranlarının artmasına neden oldu.

ABD ile yaşanan ekonomik gelişme, dolar kurunda yaşanan ani artışlar, daha sonraki süreçte salgın sorunu gibi etmenler enflasyon oranlarının çift hanelerin üzerinde olmasına neden oldu. Çift haneli olan enflasyon oranları döneminde ise taşeron işçiler yüzde 4 zam almaya devam ettiler.

Asgari Ücretten Düşük Kaldı

Asgari ücrete yapılan zamların ardından taşeron işçilere yüzde 4 zam verilmesi, bazı işçilerin maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına neden oldu. Bu durumlarda Çalışma Bakanlığı özel bir düzenleme kararı ile taşeron işçilerin maaşlarını asgari ücret seviyesine eşitledi.

YENİ SÖZLEŞME YOLDA

Bu düzenlemelerin ardından ise yeni mali hakların belirleneceği 2021 TİS görüşmeleri beklenmeye başlandı. 2021 yılının haziran ayında başlaması beklenen görüşmelerin temmuz ayında da devam etmesi bekleniyor. Maaş zammı, yüzdelik dilim, tayin hakkı, ikramiyelerin artırılması, görev tanımı gibi başlıklar temel konular olacak.

Bir diğer konu ise 1000 TL seyyanen zam konusu. Ne Çalışma Bakanlığı ne de Türk İş Sendikası bu konuda açıklamada bulunmadı. Ancak taşeron işçilere seyyanen zam yapılması konusunun TİS masasında olması bekleniyor. Bilinmeyen nokta ise Çalışma Bakanlığı'nın duruşunun ne olacağı ve kabul edilirse ne kadar seyyanen zam yapılacağı.

Tüm bu taleplere ve tekliflere ilişkin açıklamaların 2021 TİS öncesinde gelmesi bekleniyor.
Yorumlar (0)