1000 TL Yardım Parası 2021'de İkinci Defa Mı Ödenecek? Bakanlığın Son Resmi Açıklaması

1000 TL yardım parası ödemelerinin 2021 yılında yeniden ödeneceğine dair sosyal medyada bazı iddialar yer aldı.

1000 TL Yardım Parası 2021'de İkinci Defa Mı Ödenecek? Bakanlığın Son Resmi Açıklaması
1000 TL yardım parası ödemelerinin 2021 yılında yeniden ödeneceğine dair sosyal medyada bazı iddialar yer aldı. Peki bu ödemeler ikinci defa ödenecek mi? Bakanlık açıklamada bulundu mu? Tüm bu soruların yanıtları yazımızda.

Emlak365.com - 1000 TL sosyal yardı paraları koronavirüs salgın sürecinde çok sayıda ailenin en önemli desteği oldu. Öncelikle sosyal yardım almakta olan ailelere karşılıksız verilen bu yardım daha sonra tüm vatandaşlar için başvuruya açıldı. İhtiyacı olan ailelere sağlanan 1000 TL yardım parası için son günlerde bazı iddialar gündeme geldi. Bu iddialara dair son gelişmeleri ve alamayanlar için 1000 TL yardım parası ödemelerinin nasıl alınacağını değerlendirdi.

2021'DE 1000 TL YARDIM PARASI İKİNCİ DEFA MI ÖDENECEK?

2020 yılının Mart ayında Türkiye'ye gelen salgın sonrasında devletin atmış olduğu ilk destek adımlarından olan 1000 TL on binlerce vatandaşa ödendi. Herhangi bir karşılık ve geri iade olmadan ödenen bu yardım parasında belli başlı bazı koşulların sağlanması istendi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yerel yardım birimleri olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden ödenen bu yardım paralarına dair incelemeler yine bu kurumlar üzerinden sağlandı. Koşulları sağlayan kişilerin hesaplarına 1000 TL yatırıldı.

Bakanlığın Son Resmi Açıklaması

1000 TL yardım parası ödemelerine ilişkin son iddialar ise 2021 yılında bu paranın alanlara ikinci defa ödeneceğine yönelik oldu. Ancak bu iddialar Çalışma Bakanı Selçuk'un açıklamalarına göre gerçeği yansıtmıyor. Zira Bakan Selçuk 1000 TL yardım paralarının tek seferlik ödeneceğini bildirmişti. Hatta yardım başvuruları e-Devlet'te açıldığında 1. ve 2. faz kapsamında yardım alanların ödemeyi alamayacağına dair uyarılarda bulundu. Tüm bu gelişmeler kapsamında 2021 yılında 1000 TL yardım parası ödemeleri ikinci defa ödenmeyecek.

ALAMAYANLAR İÇİN 1000 TL YARDIM PARASI

Otomatik ödemeler ve başvuru süreci açıldıktan sonraki dönemde hiç 1000 TL yardım parası alamayanların sağlamaları gereken koşullar bulunuyor. Bu koşulların başında aile hane gelir düzeyi gelir. Aylık hane gelir düzeyi yüksek olanlara 1000 TL ödeme yapılmıyor. Aile Bakanlığı SYDV'ler ayrıca kamu kurumlarında devlet memuru olarak çalışan, kadrolu işçi olarak çalışanların başvurularını da reddediyor. 1000 TL ödemesi almak için emekli, yaşlılık ve dul yetim maaşı almıyor olmak bir diğer koşul. Bu koşulları sağlayanlara başvuru yapmaları halinde 1000 TL ödeniyor.
Yorumlar (0)