117 Yıllık İsviçre Bankası Artık Kripto Para Ticareti Yapıyor!

Bu akşam saatlerine doğru gündeme yansıyan detay, kripto para dünyası için oldukça önemlidir.

117 Yıllık İsviçre Bankası Artık Kripto Para Ticareti Yapıyor!
Bu akşam saatlerine doğru gündeme yansıyan detay, kripto para dünyası için oldukça önemlidir. Hatta yatırımcıların dahi uzun süredir bekledikleri bir imaj kazanılıyor. Kripto para ile geleneksel bankacılığın bir türlü barışamayacağı düşünürken, İsviçre gibi sağlam ekonomili ülkede bir banka kripto para birimi ticaretine başlayacak.

İlk Hedefler

Son olarak İsviçre’nin köklü bankalarından Bordier&Cie yatırımcılarına kripto para ticareti hizmeti vermeye başladıklarını duyurdu. Bankanın resmi web sitesi üzerinden yayımlanan basın bültenine göre, ilk olarak ETH, BTC, Bitcoin Cash, Tezos işlemlerine izin verilecek. İlk hedefin işlem çiftlerini yükseltmek olduğu belirtildi.

Bakanın yönetici ortaklarından Evrerd Bordier, konuyu ele alırken açıklama kapsamında ‘’ Müşterilerimizden, dijital varlıklar gibi alternatif varlık sınıflarında çeşitlendirme yapmamız adına talep aldık ve bunu gerçekleştirdik.’’ dedi.

Hizmetin altyapısı, bankacılık platformu Sygnum Bank ile sağlanırken, bu yol ile kripto para birimlerine erişim kontrol edilecek. Likidite sağlayıcılar ile bağlantı sağlanabilecek. Özel anahtarlar ile işlem yapılacak. Ayrıca kara para aklamanın önüne geçilmesi içinde özel bir sistem kullanılacak. Politikanın güvenli bir şekilde devam edeceği belirtildi.

Banka Danışmanlık Sunacak mı?

Bankanın kripto para yatırımları için danışmanlık veya tavsiye mekanizmasını ise sunmayacağı belirtildi. İşlemler tamamen müşterilere bırakılırken, emirler ve denetim banka tarafından sağlanıyor. Köklü kuruluşun hayata geçirdiği bu projensin diğer geleneksel bankalar içinde model olması kripto para dünyası tarafından umut ediliyor.

Ancak bazı kesimler özellikle de BTC’nin geleneksel finanstan ayrılan merkeziyetsiz yapısını benimseyen kişiler ise bu duruma pek sıcak bakmıyorlar. Otoriteden bağımsızlık konusunun bu uygulama ile tehlikeye sokulduğunu savunan yatırımcılar bulunuyor. Bu yatırımcılar bankaya yakınlık ile birlikte bir süre sonra daha ileri bir adımda dünya enflasyonundan etkilenen bir modele dönüşüm yapılabileceğini ifade ediyorlar. Analistler ise yorumlarında bunun pek mümkün olmadığını vurguluyorlar.
Yorumlar (0)