128 Milyar Dolar Nerede Sorusuna Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Resmi Yanıt Geldi!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, uzun süredir gündemi meşgul eden 128 milyar dolar nerede? sorusuna yanıt verdi. CHP tarafından son dönemde asılan pankartlar ile bir kere daha gündeme taşınan ve muhalefet tarafından kayıp rezerv olarak eleştirilen paranın akıbetini açıkladı.

128 Milyar Dolar Nerede Sorusuna Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Resmi Yanıt Geldi!
Son dönemde CHP tarafından asılan afişlerin toplatılması ile tekrar tartışmaların odağı haline gelen "Merkez Bankasının kayıp 128 milyar dolarlık rezervi nerede?" sorusuna konu hakkında en yetkili isim olan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yanıt verildi.

MERKEZ BANKASI'NIN 128 MİLYAR DOLARI NEREDE, KAYIP REZERV Mİ VAR?

Konu hakkında Merkez Bankası tarafından ilk kez resmi açıklama yapılırken Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu. Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir. Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir. Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir" ifadeleri ile ortada kaybolmuş bir varlığın bulunmadığını açıkladı.

128 MİLYAR DOLAR OLAYI NEDİR?

Merkez Bankası tarafından dolar kurunu kontrol altında tutmak ve düşürmek amacı ile Merkez Bankası rezervlerinden kamu bankaları üzerinden satıldığı iddia edilen para tutarıdır. CHP tarafından ortaya atılan son iddialara göre Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal kamuoyuna bilgi vermek ve şeffaflığı sağlamak adına kayıp rezervin araştırılması talimatı vermiş, bu talimat üzerine ise görevinden alınmıştı. Aynı iddiayı AK Parti'de ekonomi bakanlığı da yapan sonrasında ise görevinden ayrılarak DEVA Partisini kuran Ali Babacan'da ortaya atmış, dün yeni atanan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından faiz indirimi yapılmaması da bu iddiaları bir kere daha gündeme taşımıştı.

128 MİLYAR DOLAR KAÇ TL YAPIYOR?

Son derece büyük bir rakam olması nedeni ile tartışmaların giderek alevlendiği 128 milyar dolar 1.032.153.600.000,00 Türk Lirası yapıyor.
Yorumlar (0)