128 Milyar Dolar Nereye Gitti? Sorusuna AK Parti'den Yanıt

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, son günlerde hem basında hemde sosyal medyada konuşulan 128 milyar dolar nereye gitti? sorusuna dair açıklamalarda bulundu.

128 Milyar Dolar Nereye Gitti? Sorusuna AK Parti'den Yanıt
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında ve sosyal medya hesabında hükümete yönelik 128 milyar dolar konusunda paylaşımlarda bulundu. CHP Lideri paylaşımlarında ve açıklamalarında bu paranın nereye gittiğini sordu.

AK PARTİ'DEN YANIT GELDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli sıkça konuşulmaya başlanan konu hakkında yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

konuya ilişkin yayımladığı yazılı açıklamasının ilk kısmında, ekonomiye dair iki temel kural olduğunu ifade etti. Dolar kurunun fiyatının arz ve talep şartlarına göre belirlendiğini vurgulayan Canikli piyasada olan dolara karşı talep edilen tutarın daha fazla olması durumunda dolar kurunun artacağını belirtti. Aynı şekilde piyasada olan dolardan daha az talep olması durumunda ise dolar kurunun düşeceğini söyledi.

Ekonominin ikinci kuralını ise konvertibl olarak ilan edilen bir paranın karşılığında talep edilen dövizi Merkez Bankası piyasa fiyatından satmak zorunda şeklinde açıklayan Canikli Türk Lirasının da konvertibl bir para olduğunu duyurdu.

Sorunun Yanıtı

Yazılı açıklamasının devamında ise esas soruya dönelim diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli '128 milyar doları ne oldu?' sorusuna dair şu ifadeleri kullandı.

"128 milyar doların nereye gittiğini olabildiğince basite indirgeyerek anlatmaya çalışalım. 2019 ve 2020'de dolar kimlere satılmış? Cari açığın finansmanı için Merkez Bankası 30 milyar dolar döviz satmış. (2019'da cari denge + 6,8 milyar dolar, 2020'de cari açık -36,8 milyar dolardır.) Yani 30 milyar doları ithalatçılar satın almış. 2019 ve 2020'de toplam 36 milyar dolarlık altın ithalatı gerçekleştirildi. 75 milyar doları Türkiye'de yerleşik gerçek ve tüzel kişiler tarafından satın alınmış."

Yazılı açıklamasının sonunda özel sektöründe dış borcunu ödemek için 43 milyar dolar satın alındığını söyleyen Nurettin Canikli 12 milyar dolar portföy yatırımcısının çıkışının olduğunu da açıklamasına ekledi. Canikli yukarıda yer alan kalemlerin toplamının 160 milyar dolar yaptığını vurgulayarak bu rakamın 128 milyar dolardan daha fazla olduğunu söyledi.
Yorumlar (0)