15 Şubat 2021 Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Listesi Açıklandı! Evde Bakım Parası Nasıl Sorgulanır?

Evde yaşayan ve bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenen verilen evde bakım maaşları bu gün pek çok ilde hesaplara geçti.

15 Şubat 2021 Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Listesi Açıklandı! Evde Bakım Parası Nasıl Sorgulanır?
Evde yaşayan ve bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenen verilen evde bakım maaşları bu gün pek çok ilde hesaplara geçti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay farklı günlerde hesaplata iletilen maaş için online bir sorgulama aracı üzerinden maaş ödenme tarihi görüntülenebiliyor.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

15 Şubat tarihine giriş ile birlikte birçok kişinin evde bakım aylıkları şuan hesaplarına iletildi. Bakanlık detaylı bir görüntüme için ise E-devlet üzerinden sorgulama yapılabileceğini ifade etti. Bu kapsamda vatandaşlar E-devlet resmi web adresine kendi E-devlet şifreleri ve TC kimlik numaraları ile giriş yapacaklar.

Ardından ana sayfa yer alan ‘’E-Hizmetler’’ sekmesine girerek, buradan ‘’ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İşlemleri’’ başlığını seçecekler. Açılan yeni ekrandan ise ‘’Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’’ sekmesine tıklayarak, direk olarak maaşlarının hesaba iletilip iletilmediğini görüntüleyecekler.

Sorgulama kapsamında maaşlarının tutarını ve hesaba geçiş gününü görüntüleyen vatandaşlar ise hesapların maaş ödemlerini bugün çekebiliyorlar. Bugün maaşların hesaplara geçtiği iller ise Tokat, Aksaray, Osmaniye, Kırklareli, Antalya, Ordu, Kocaeli, Afyonkarahisar, Balıkesir olarak açıklandı. Maaşları yatan ve listede yer alan diğer yerler, Hatay, Sakarya, İzmir, Uşak, Konya, İstanbul, Diyarbakır, Manise, Tekirdağ, Mersin, Rize, Zonguldak, Niğde, Bura, Şırnak olarak yer aldılar.

E-Devlet Şifresi ve SMS İle Sorgulama

Listede devam diğer illeri görüntülemek için evde bakım aylığı sorgulama imkandan E-devlet üzerinden yararlanmak yeterli olacak. Bakanlığın yaptığı bir diğer açıklama ise sorgulama için gerekli olan E-devlet şifresinin PTT şubelerinin gişelerinden 4 TL karşılığında alınabildiği. Vatandaşlar bu şifreyi edindikten sonra maaşlarının ne zaman yattığını merak ettikleri her an ücretsiz şekilde E-devlet üzerinden sorgulama yapabilecekler.

Şuanda maaşının yatıp yatmadığını öğrenerek şubeden maaş çekmeye gidecekler ise Ziraat Bankasından destek alabilirler. Vatandaşlar telefonlarından ‘’BAKIYE’’ yazıp, 4747 numarasına gönderdiklerinde, Ziraat Bankası, maaşın yatıp yatmadığı hakkında bilgiyi dakikalar içinde sunuyor.
Yorumlar (0)