1999, 2002, 2008! 7 Maddede Erken Emeklilik ve En Yüksek Maaş

1999 yılından önce ve sonra işe girenler ile SGK için diğer iki önemli dönem olan 2002 ve 2008 sonrası işe girenler için erken emeklilik şartlarını 7 maddede derledik. İşte emeklilik hayali kuranlar için hem erken emeklilik hemde yüksek maaş formülü.

1999, 2002, 2008! 7 Maddede Erken Emeklilik ve En Yüksek Maaş
Çalışma hayatında yer alan kadın ve erkeklerin bilmeleri gereken Sosyal Güvenlik Hakları bulunuyor. Bu sosyal güvenlik hakları kişiye hem erken emeklilik hakkı sağlayabiliyor hemde yüksek maaş almasını destek oluyor. Tüm çalışanların bilmeleri gereken bu hususları 7 maddede derlerdik.

7 MADDEDE ERKEN EMEKLİLİK VE EMEKLİLİKTE YÜKSEK MAAŞ FORMÜLÜ

Emekli olmak isteyenler için temel koşulların aynı anda sağlanması gerekiyor. Prim sayısı, sigortalılık gün sayısı ve yaş şartı. Ancak bu koşullar farklı etmenlere bağlı olarak kişiye özel değişebilir. Bizlerde bu bu değişikliklerin hangi koşullarda olabileceğini ele aldık. İşte emeklilik bekleyecekler için o 7 formül.

1-) Erkek Çalışanlara Bir Yıl Erken Emeklilik Kazandırıyor

Askerliğini sigortaya başlangıç tarihinden önce yapanlar bir yıl erken emekli olur. Formül şu: Borçlandığınız askerlik süresi kadar işe giriş tarihiniz geriye gider. Bu da sizin erken emekli olmanızı sağlar. Bazen bir ay borçlanma size 12 maaş kazandırabilir.

2-) Çalıştığınız Mesleğe Göre Erken Emekli Olabilirsiniz

Çalışma hayatında yer alanlar için bazı meslek gruplarında erken emeklilik sağlanıyor. Öyle ki o meslek gruplarında çalışanlar bir yılda 360 gün prim öderler ancak mesleğin zorluğuna göre 60 gün, 90 gün ve 180 gün ek prim kazanırlar. Bu sayede erken emekli olurlar.

3-) 3600 Gün İle 

İlk işe başlangıcı 1999 yılı öncesinde olanlar 3600 gün yani 10 yıl çalışma ile erken emekli olabilirler. Burada yaş şartının sağlanması gerke.

4-) 4500 Gün İle

Çalışma hayatına 2000'den sonra başlayanlar için 3600 gün kuralı 4500 gün olarak uygulanır. Bağ-Kur kapsamında ise rakam 5400 oluyor. Yani 15 yıl çalışmak yetiyor.

5-) Kadınlar için Erken Emeklilik

Kadınlar da doğum borçlanması ile erken emekli olabilirler. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen üç çocuğunu borçlanan anneler belli şartlarda 6 yıl erken emekli olabiliyor. Her çocuk için iki yıllık, yani 720 gün pirim kazanılıyor.

6-) Yüksek Emekli Maaşı için

Aslında formül burada da belli. Ne kadar yüksek ücret o kadar yüksek emekli maaşı. Emekli maaşını artırıcı en önemli parametre sizin aldığınız ücretler. Dolasıyla brüt ücretiniz ne kadar yüksekse emekli maaşınız da o kadar yüksek olur.

7-) Hasta Olanlara Yaşa Bakmadan Erken Emeklilik

Sağlık sorunları yaşayan vatandaşlar, çalışanlar yaşa bakmadan erken emeklili olabilirler. Malulen emekli olmak için söz konusu hastalığın işe başladıktan sonra çıkmış olması ve çalışma gücünün yüzde 60'ının kaybolmasına neden olması gerekiyor. Ayrıca prim ve gün şartları da sağlanmalı.
Yorumlar (0)