1999 – 2008 Arası İşe Girenler Dikkat! 12.5 Yılla Erken Emeklilik Hakkı

Halen çalışma hayatında yer alan vatandaşların önemli bir kısmı ilk sigorta girişlerini Eylül 1999 sonrası ve 30 Nisan 2008 öncesi yaptılar.

1999 – 2008 Arası İşe Girenler Dikkat! 12.5 Yılla Erken Emeklilik Hakkı
Halen çalışma hayatında yer alan vatandaşların önemli bir kısmı ilk sigorta girişlerini Eylül 1999 sonrası ve 30 Nisan 2008 öncesi yaptılar. Emeklilik yaşı için oldukça önemli olan sigorta başlangıcı çalışanlara normal emeklilik dışında erken emeklilik sağlanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından erkek çalışanlar ile kadın çalışanlara farklı koşullarda sağlanan erken emeklilik hakkında bilinmesi gerekenleri tek tek aktarıyoruz.

4500 GÜNLE EMEKLİLİK NASIL OLUR?

Çalışma hayatında yer alan kadın ve erkeklerin en önemli hedeflerinden biri en erken yaşta emekli olmak. Bu kapsamda yıllarda SGK’ya prim ödemesi yapan vatandaşlar ilk olarak prim şartı ile sigortalılık gün şartını sağlamak için uğraşıyorlar. Bunun yanında çalışanlar prim ve gün şartını tamamladıktan sonra belli bir yaşa gelince emekli oluyorlar.

Prim, gün ve yaş şartı aynı anda sağlandığı anda emeklilik için başvuru yapılıyor. Kadın çalışanlar ile erkek çalışanların emeklilik yaşı değişiyor. Bu farklılık erken emeklilik düzenlemesinde de uygulanıyor. İşte kadın ve erkeklerde erken emeklilik hakkı.

Erkek Çalışanlara Erken Emeklilik Hakkı

Çalışma hayatına ilk defa Eylül 1999 yılı ile 30 Nisan 2008 arasında dahil olan erkek çalışanlar 4500 günle emekli olabilirler. SGK 4500 gün ile emekli olmak isteyen erkeklerin sağlamaları gereken başvuru şartlarını mevzuatında tek tek aktardı. Buna göre 12.5 yılla emekli olmak isteyen erkek çalışanlar ilk olarak 25 yıl sigortalılık gün şartını sağlamalılar. Bu şartın ardından ise 60 yaşını doldurdukları tarihte emekli olabilirler. Bu durumdaki erkek sigortalılar, yaşlılıktan kısmi emekli olabiliyor.

Kadın Çalışanlarda Erken Emeklilik Hakkı

Kadın çalışanların erken emeklilik düzenlemesinde yaş şartı daha düşüktür. Çalışma hayatında yer alan kadınlar eğer ilk sigortalarını 9 Eylül 1999 günü ile 30 Nisan 2008 günü arasında yatırmaya başlamışlarsa 4500 gün sayısı ile emekli olabilirler. Kadın çalışanlar için 12.5 yılla emeklilik şartları erkek çalışanların şartları ile hemen hemen aynıdır. Sadece daha erken yaşta emeklilik sağlanıyor. Kısmi emekli olmak isteyen kadınların 58 yaşını tamamlamış olması, 25 yıldan beri sigortalı olması ve en az 4500 gün sayısı şartlarını aynı anda sağlamaları isteniyor.

Primler Az ise

Kadın ve erkek çalışanlar için gün ve yaş şartı sağlanmış ancak prim sayısı eksik ise askerlik ve doğum borçlanmasıyla prim şartı tamamlanabilir.
Yorumlar (0)