2.El Araç Piyasası İçin Beklenmedik Darbe! Kur Şoku İle Yeni Zam Furyası Hem Sıfır Hem De İkinci El Araç Fiyatlarını Uçurabilir: Bugünkü Fiyatları Arayacağız!

Araba sahibi olmak isteyen kişiler büyük bir sabırla ikinci el araç fiyatları ve sıfır araba fiyatları ne zaman düşecek sorusunun yanıtını aramaya devam ederken indirim bekleyen kişileri üzecek yeni bir zam dalgası haberi geldi.

2.El Araç Piyasası İçin Beklenmedik Darbe! Kur Şoku İle Yeni Zam Furyası Hem Sıfır Hem De İkinci El Araç Fiyatlarını Uçurabilir: Bugünkü Fiyatları Arayacağız!

Araba sahibi olmak isteyen kişiler büyük bir sabırla ikinci el araç fiyatları ve sıfır araba fiyatları ne zaman düşecek sorusunun yanıtını aramaya devam ederken indirim bekleyen kişileri üzecek yeni bir zam dalgası haberi geldi. Yükselen araç kredisi faiz oranları sonrası araba fiyatları yüzde 50 düşecek söylentilerinin yayıldığı bir dönemde gelen yeni uzman değerlendirmesi araç fiyatlarına indirim müjdesi bekleyen kişileri üzdü.

Kamu bankaları tarafından başlatılan 0.49 taşıt kredisi kampanyası ve korana virüs salgını nedeni ile toplu ulaşımdan uzaklaşma araç fiyatlarında rekor artışa neden olmuştu. Kamu bankalarının ucuz kredi kampanyasını sonlandırması ile herkes araç fiyatlarında indirim beklemeye başlamışken ne yazık ki dolar ve euro kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketlilik önce sıfır ardından da ikinci el araç fiyatlarına zam olarak yansımaya başladı. 

SIFIR ARABA ALMAK İSTEYENLERE EURO SÜRPRİZİ! SIFIR ARAÇ FİYATLARI KUR ŞOKU İLE YÜKSELİŞE GEÇTİVatandaş büyük bir hızla yükselen araç kredisi faiz oranları nedeni lie araba fiyatlarında indirim beklentisine girmişken ne yazık ki kur şoku ile bir kere daha sarsıldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan sektörün en önemli temsilcilerinden biri olan Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ne yazık ki kur şoku nedeni ile araç fiyatlarında yeni bir zam furyası başlayabileceğini söyledi. Yenigün Euro kurunda yaşanan yükselişin araç fiyatları için çok önemli olduğunu belirterek "Tüm bu resme bakınca, bu dönem mutlaka sıfır araç almayı düşünenlerin, eğer bulabiliyorlarsa geç kalmamasında fayda var. Çünkü döviz ve faiz yükselmeye devam ederse bugünkü yüksek fiyatları bile arayabilirsiniz.Ayrıca ÖTV'de bir türlü güncellenmeyen matrah dilimlerini de unutmayalım. Kurdaki küçük bir artış bile bir anda ÖTV dilimini yüzde 45'ten 50'ye, veya 50'den 60'a çıkartabiliyor" diyerek araç fiyatlarında indirim bekleyenleri üzecek haberler verdi. 

EURO KURU VE FAİZLER KONTROL ALTINA ALINABİLİRSE HEM SIFIR HEM DE İKİNCİ EL ARAÇ ALMAK İSTEYENLER YILSONUNU BEKLEMELİ! Yıllarca Koç Grubu ve Doğuş Otomotiv gibi şirketlerde çalıştıktan sonra 2plan ismini verdiği 2.el araç sitesi kuran Orhan Ülgür ise ikinci el araç fiyatları için dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ülgür yapmış olduğu açıklamasında kur farkı nedeni ile çok sayıda firmanın kapora olarak önden satış yaptığı sıfır araç sözleşmelerini iptal edeceğini belirterek Kasım ve Aralık ayında da sıfır araç üretimlerinin büyük oranda artıralacağını bunun da yükselen faiz oranları ile sıfır araçta stok fazlalığı yaratacağını iddia etti. Orhan Ülgür ikini el araç fiyatlarına da yansıyacak bu gelişme hakkında değerlendirmede bulunarak "Haliyle markalar bu dönemde stokları hızlıca eritebilmek ve müşteriye satabilmek için gerek fiyat gerekse düşük faizli kredi seçenekleri ile özel kampanyalar yapabileceklerdir. Markaların haziran ve temmuz aylarını iyi geçirmiş olmaları da kasım ve aralık aylarında alacakları aksiyonlar için ellerini güçlendirecektir" sözleri ile yıl sonunda hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatlarına indirim beklediğini dile getirdi. Şu anda yükselen Euro kuru sonrasında özellikle de yurt dışından getirilen sıfır araç fiyatlarında bazı modellerde yüzde 7-8 oranında fiyat artışı yaşandığı belirtilirken araç fiyatları için şu anda en önemli verinin Euro kuru olduğu belirtilyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)