2 Kuyumcular Odası Başkanından İki Farklı Açıklama: Gram Altın Düşecek Mİ, Yükselecek Mi, 500 Lirayı Aşarak 600 TL Olur Mu?

Dünya korana virüs salgınında artan vaka sayıları ile mücadele ederken piyasalar ikinci dalga paniği ile yangın yerine dönüştü.

2 Kuyumcular Odası Başkanından İki Farklı Açıklama: Gram Altın Düşecek Mİ, Yükselecek Mi, 500 Lirayı Aşarak 600 TL Olur Mu?

Dünya korana virüs salgınında artan vaka sayıları ile mücadele ederken piyasalar ikinci dalga paniği ile yangın yerine dönüştü. FED Başkanı Powell tarafından yapılan enflasyon ve faiz açıklamaları sonrası aşı haberlerinin de gündemden düşmesi ile altın fiyatları yeniden yönünü yukarıya çevirdi. Uluslararası piyasada ons altının fiyatı 1950 dolar barajını büyük bir hızla aşarak düşüşüne son verirken iç piyasada da gram ve çeyrek altın fiyatları yükseldi. Kuyumcular Odası Başkanı olarak görev yapan iki isimden gelen farklı açıklamalar sonrası altın fiyatları ne olur, gram altın düşecek mi, yükselir mi, 500 lira sınırını aşar mı, 600 TL olur mu soruları yeniden gündeme geldi.

Korana virüs vaka sayısı giderek artmaya devam ederken piyasalarda yaşanan ikinci  dalga paniği altın fiyatlarını yukarıya taşımaya başladı. Hem FED Başkanı Powell tarafından yapılan açıklamalar hem de korana virüs vaka sayısında yaşanan yükselişin ardından 1920 dolar seviyesine kadar çekilen ons altının fiyatı yeniden yükselişe geçmiş ve 1950 dolar barajını hızla aşarak 1964 dolar seviyesine kadar tırmanmayı başarmıştı. ADANA KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI: ALTIN FİYATLARI DÜŞECEK! Altın fiyatları hakkında açıklama yapan Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman yaşanan süreçte iç piyasada altın fiyatlarına yön verecek en önemli kriterin ons altının fiyatı olacağını dile getirdi. Başman altın fiyatları için yapmış olduğu değerlendirmesinde Çin ile Amerika arasında ticaret savaşı konusunda olumsu rüzgarların esmeye başlaması ve birinci faz görüşmelerde mutabık kalındığının açıklanması ile beraber ons altının fiyatında düşüşe neden olduğunu belirterek “Bunun ne kadar devam edeceğini Amerika ile Çin’in kendi aralarında yapacağı anlaşmanın ömrü olacaktır. Bu nedenle biraz daha gerileme bekliyoruz.Hatta altının ons bazında bin 900 doların altına düşmesini bekliyoruz. Bazı hareketler fiyatın çok hızlı bir şekilde yukarı tırmanmasına yol açabilir. Bunun içinde küçük yatırımcılarımızın konuyu çok yakın takip etmelerini tavsiye ediyorum” diyerek altın fiyatları için düşüş olabileceği uyarısında bulundu. 

Türkiye'nin doğalgaz keşfinin de altın fiyatları için olumsuz bir gelişme olduğunu belirten Başman bu sürede Rusya'dan gelen aşı bulundu müjdesinin Dünya Sağlık Örgütü tarafından resmen kabul edilmesi ya da olumlu açıklamalar yapılması halinde de altın fiyatları için sert fiyatlamalar beklediğini söyledi. ELAZIĞ KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI ÇAKMAKÇI: GRAM ALTIN 600 LİRAYI BİLE GÖREBİLİR! Altın fiyatları hakkında tam tersi yönde açıklama yapan Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı altın fiyatları için şu anda en önemli fiyatlamanın aşı haberleri üzerinden yapıldığını dile getirdi. Rusya kanadından yapılan Aşı Bulundu açıklamasının dahi altın fiyatlarında sert bir düşüşe neden olduğunu belirten Çakmakçı "Altın aşı müjdeleriyle bir müddet gevşedi. Ancak ikinci dalga korkusu var. Bu da altını yükseltecek. Biz en yüksek gram altında 515 TL'yi gördük. Şu anda 600 lira beklentileri hakim" diyerek altının gram satış fiyatı için 600 lira rakamını telaffuz etti. Türkiye'nin de aralarında olduğu çok sayıda ülkede korana virüs tedbirlerinin gevşetilmesi ile vaka sayılarında hızlı artış yaşanırken korana virüs aşısı bulunmadan dünyayı sarsaçak ikinci bir korana virüs dalgası halinde altın fiyatlarında birinci dalgaya oranla çok daha hızlı bir yükseliş yaşanacağı belirtiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)