2 Yıl Erken Emeklilik Fırsatı! İşte Bilinmesi Gerekenler

SGK emeklilik düzenlemesi kapsamında çalışanlar bundan sonraki süreçte 60 yaş ve 65 yaş şartlarına tabiler.

2 Yıl Erken Emeklilik Fırsatı! İşte Bilinmesi Gerekenler
SGK emeklilik düzenlemesi kapsamında çalışanlar bundan sonraki süreçte 60 yaş ve 65 yaş şartlarına tabiler. Bu yaş şartları ise kişilerin çalışma sürecinde elde ettikleri haklar ile değişmekte. Askerlik borçlanması, doğum borçlanması çalışanların daha erken yaşta emekli olmalarını sağlayabiliyor.

Çalışma hayatında yer alan hem kadın çalışanlar hem erkek çalışanlar için oldukça önemli olan bu borçlanmalara ilişkin SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu açıklamalarda bulundu. Bir çalışanın sorusunu yanıtlayan Sarısu’nun açıklamaları diğer çalışanlar için ipucu teşkil etmekte.

SGK UZMANI ERKEN EMEKLİLİK DETAYLARINI AÇIKLADI

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu'ya yöneltilen soru da erkek çalışan kendisine ait bazı detayları paylaştı. Çalışan açıklamasında "9 Temmuz 1965 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 4 Ekim 2000. 7350 gün prim ödemem var. 1985’te 18 ay askerlik yaptım." bilgilerini verdi. Erkek çalışan SGK Uzmanına sorusunda 'Ne Zaman Emekli Olabilirim?' sorusunu yöneltti.

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu çalışanın sorusuna iki aşamalı olarak yanıt verdi. Açıklamasının ilk bölümünde askerlik borçlanması olmadan çalışanın kaç yaşında emekli olabileceğine ilişkin hesaplamada bulunan Ekrem Sarısu, "Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 60 yaşınızı dolduracağınız 9 Temmuz 2025’te emekli olabilirsiniz." dedi. Bu açıklamanın yanında ek bilgi veren SGK Uzmanı askerlik borçlanması yaparak çalışanın daha erken emekli olabileceğini söyledi.

2 Yıl Yaş Avantajı

Çalışanın kendisine sorduğu soruda askerlik borçlanması yapılması durumunda sağlanan yaş avantajına dair de bilgi veren Ekrem Sarısu 2 yıl avantaj sağlanacağını duyurdu. Ekrem Sarısu soruya verdiği yanıtın devamında şu açıklamada bulundu. "Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde ise sigorta başlangıç tarihiniz 18 ay geri gider ve emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan, borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 4 Nisan 2024’te emekli olabilirsiniz."

KADINLARDA DOĞUM ERKEKLERDE ASKERLİK BORÇLANMASI AVANTAJI

Çalışan kadınlar 3 doğumlarına kadar, çalışan erkekler ise askerlik süreci kadar borçlanma yapma haklarına sahipler. Bu borçlanma ile işe başlama tarihine yönelik avantaj elde eden çalışanlar daha erken yaşta emeklilik hakkı elde edebilirler.
Yorumlar (0)