200 Baz Puan Faiz Artırımı Ne Demek, Doları Nasıl Etkiler?

Merkez Bankası Mart ayı faiz kararı açıklandı. Açıklanan karar kapsamında 200 baz puan faiz artırımı yapıldı. Peki, 200 baz puan ne demek, Merkez Bankası kaç puan artırdı, 200 baz puan faiz artışı ne demek, doları nasıl etkiler?

200 Baz Puan Faiz Artırımı Ne Demek, Doları Nasıl Etkiler?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir kere daha radikal bir adım attı ve son derece yüksek bir faiz artırımı yaptı. Ekonomistler ve yatırım bankaları tarafından karar açıklanmadan önce açıklanan beklenti anketlerinde rakam 100 baz puan olarak açıklanmıştı.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan PPK toplantısı açıklaması ile faiz indirimi yapılan rakam 200 baz puan oldu.

BAZ PUAN NE DEMEK?

Faizlerde kullanılan özel bir birimdir. Her 100 baz puan 1 faiz puanına denk gelmektedir.

MERKEZ BANKASI MART AYI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE KADARDI?

Toplantı öncesinde ABD 10 yıllık faizlerinde yaşanan yükselişler nedeni ile dolar kurunda son derece sert bir yukarı yönlü kırılma yaşanmıştı. Yaşanan yükseliş ile beraber Merkez Bankası tarafından Mart ayı PPK toplantısı ile faiz artırımı beklentisi de ağırlık kazanmıştı.

Açıklanan tüm anketlerde Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapacağı yönünde beklenti ağırlık kazanırken açıklanan anketlerde medyan beklenti 100 baz puan faiz artırımı yapılacağı yönünde oluşmuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açıklanan karar kapsamında bir kere daha beklentileri aşarak agresif faiz politikasını sürdürdü.200 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞI NE DEMEK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puan faiz artırımı politika faiz oranında 2 puana denk gelecek. Karar öncesi yüzde 17 olan politika faiz oranı karar sonrasında yüzde 19 seviyesine çekilmiş oldu.

MERKEZ BANKASI 200 BAZ PUAN FAİZ ARTIRIMI KARARI DOLARI NASIL ETKİLER?

Açıklanan karar sonrasında dolar kurunda sert düşüş yaşanırken hem Merkez Bankası'nın faiz artırımı konusunda süreci devam ettirmesi hem de 200 baz puan gibi son derece sert bir faiz artırımı yapması ile kararlı bir duruş sergilemesi dolar kurunda geri çekilmeyi destekledi.
Yorumlar (0)