2000 Yılı Öncesi, Sonrası SGK Bağkur En Düşük, En Yüksek Dul, Yetim ve Emekli Maaş Tablosu

Emekli maaşı alan vatandaşlar için ödeme tablosu değişti.

2000 Yılı Öncesi, Sonrası SGK Bağkur En Düşük, En Yüksek Dul, Yetim ve Emekli Maaş Tablosu
Emekli maaşı alan vatandaşlar için ödeme tablosu değişti. 2021 yılı başında maaşlara zam alan emeklilerin tüm ödemeleri yükseldi. Ancak bu ödemeler 2000 yılı öncesinde emekli olanlar ile 2000 yılı sonrasında emekli olanlar için oldukça farklı. Bunun dışında Bağkur kapsamında emekli olanlar için yapılan ödemeler ise tarım ve işyeri durumuna göre ödeniyor.

Bu süreçte yapılan son zamlar sonrasında emekli maaşlarında oluşan tabloyu derledik. 2000 yılından önce emekli olanlar ile 2000 yılından sonra emekli olanlara yapılan ödemeler, dul yetim maaşları ve Bağkur emeklilik ödemeleri haberimizde.

EMEKLİ MAAŞLARINA YENİ DÜZEN

SGK kapsamında eski adıyla SSK'dan emekli olanlar için emeklilik tarihi oldukça önemli. Zira 2000 yılından önce emekli olanların maaşları daha yüksek seviyede. 2000 yılından önce emekli olanlar için gerçekleştirilen intibak düzenlemesi, 2000 yılından sonra emekli olanlardan daha yüksek maaş alınmasına yol açtı. 2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak düzenlemesi sürekli basında yer alıyor olsa da siyasi partilerin bilinen bir çalışması yok. Bu kapsamda maaşlar önümüzdeki dönemde bu şekilde ödenecek.

2021 yılı Ocak ayında yapılan zamların ardından 2000 yılından önce ve 2000 yılından sonra 4A kapsamında emekli olanlar için ödeme tutarları şu şekilde;

- 2000 yılından önce emekli olanlar için en düşük emekli maaşı 2 bin 420 TL

- 2000 yılından sonra emekli olanlar için en düşük emekli maaşı 1500 TL

Kendi işini yapan ve Bağkur primi ödeyenler için de maaşlar değişken tutarlarda ödeniyor. Burada farklılık tarım üzerinden ödenen primlerde. Bağkur kapsamında emekli olanlara Ocak 2021 sonrası ödenen en düşük ve en yüksek maaş tutarları şu şekilde;

- Bağkur emeklilileri için en düşük maaş: 1763 TL

- Bağkur Tarım emeklilileri için en düşük maaş: 1662 TL

Dul ve yetim maaşlarına yapılan zamlar ise kişiye göre değişmektedir. Çünkü dul maaşı ve yetim maaşında eş ve kız çocuklarına yapılan ödemeler kişi sayısına göre değişmektedir. Hak sahibi oranında yapılan ödemeler kişiye özel hesaplanır.

Emlak365.com
Yorumlar (0)