2000'den Sonra Emekli Olanlar Maaşlar Atacak Mı? Torba Yasada Emekli İntibak Zam Sürprizi Olur Mu?

AK Parti tarafından sunulan torba yasa teklifinde olup olmadığı merak edilen konulardan bir tanesi emekli intibak düzenlemesi. Peki 2000 yılından sonra emekli olanlar için müjde var mı? Haberimizde.

2000'den Sonra Emekli Olanlar Maaşlar Atacak Mı? Torba Yasada Emekli İntibak Zam Sürprizi Olur Mu?
2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak düzenlemesi maaşlar için çok büyük önem arz ediyor. 2000 yılından sonra emekli olanlar maaşların artış sağlaması ve 2000 yılından önce emekli olanlarla eşit seviyede maaş alabilmeleri için TBMM'den intibak düzenlemesinin çıkmasını bekliyorlar.

TBMM'DEN İNTİBAK DÜZENLEMESİ ÇIKACAK MI?

AK Parti tarafından sunulan son torba yasanın içeriği çok merak ediliyor. Özellikle vergi düzenlemesi, ek destekler ve kredi yapılandırma gibi çok önemli ekonomik başlıkların düzenlemede yer alması, intibak düzenlemesine dair merakları artırdı.

İntibak Düzenlemesi Nedir? Ne Sağlayacak?

İntibak düzenlemesi emeklilerin ek ödeme almaları ve maaşlarının artması anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıllarda 2000 yılından önce emekli olanlar için sağlanan haklar ile bu düzenleme getirildi. 2000 yılından önce emekli olanların maaşlarında 60 TL'den 360 TL'ye ulaşan ek zam yapıldı.

2000 Yılından Sonra Emekli Olanlara

2000 yılından sonraki yıllarda emekli olanlara ise intibak düzenlemesi yapılmadı. Bu konuda yargıya giden ve yargının en üst noktasında başvuruda bulunan emeklilerin talepleri reddedildi. Yargı düzenlemenin yargı yoluyla değil sadece meclis kararı ile alınabileceğini ilan etti.

Bu karar kapsamında emeklilerin tek ümidi meclis oldu. 2000 yılından önce emekli olanlar için sağlanan intibak düzenlemesinin kendileri için de sağlanmasını isteyen emekliler maaşların artmasını bekliyorlar.

TORBA YASADA DÜZENLEME VAR MI?

Emekliler AK Parti'nin torba yasasında intibak düzenlemesi olup olmadığını merak ediyorlar. Ancak AK Parti'nin bu alanda bir çalışması bulunmuyor. Dolayısıyla son torba yasada emekli intibak düzenlemesine ilişkin herhangi bir düzenleme yer almıyor.

Ancak önümüzdeki dönemde siyasi partilerin emeklilerin intibak düzenlemeleri için yeni çalışmalar yapması bekleniyor. Başta muhalefet partileri olmak üzere düzenlemenin kanun teklifi yada soru önergesiyle mecliste konuşulması bekleniyor.
Yorumlar (0)