2008 Yılından Sonra İlk Sigortasını Ödeyenler Kaç Yaşında Emekli Olacaklar?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan mevzuata göre ilk sigorta girişi 2008 yılından sonra olanlar geç emeklilik sisteminden faydalanacaklar.

2008 Yılından Sonra İlk Sigortasını Ödeyenler Kaç Yaşında Emekli Olacaklar?
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan mevzuata göre ilk sigorta girişi 2008 yılından sonra olanlar geç emeklilik sisteminden faydalanacaklar. Kadınlar ve erkekler için değişen yaş şartında, uygulanan sistem ve hesaplama formülü ile sağlanması gereken koşullar haberimizde.

SGK MEVZUATINDA EMEKLİLİK SİSTEMİ

Emekli olmak isteyen vatandaşlar için sağlanması gereken koşullar 3 temel şarttan oluşur. Ancak bu koşullar herkes için değişkenlik gösterir. Çalışan kadın ve erkekler emekli olabilmek için temel olarak sigorta prim ödenmesi şartını, sigortalılık gün şartını ve belli yaşa gelme şartlarını sağlamaları gerekiyor. Bu temel koşullardan ikisi olan prim ve gün şartı tüm emekli olmak isteyenler için standarttır. Bu koşullar işe başlama tarihine göre değişir. Ayrıca daha düşük tutarda emeklilik için 3600 prim günü, 4500 prim günü, 5400 prim günü ile erken emeklilik hakları da vardır.

Yaş şartı ise tamamen kişiye özel olarak belirlenir. SGK kişinin emekli olacağı yaşın hesaplamasında ilk olarak sigorta başlangıç tarihine bakar. Belli dönemlere göre farklı haklar sunulan sigorta başlangıcında, çalışanlar kendi işe başlama tarihlerine göre emeklilik yaşını bulabilirler. SGK'nın uyguladığı sistemde 1999 Eylül dönemi öncesi, 1999 2002 yılları arası 2002 2008 yılları arası ve 2008 sonrası vardır. En geç yaşta emekli olacaklar 2008 yılı ve sonrasında ilk sigortasını ödeyenler.

2008 SONRASI İŞE BAŞLAYANLAR KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLACAKLAR?

Erkekler için Emeklilik TablosuKadınlar için Emeklilik Tablosu2008 yılından sonra işe başlayanlar erkekler 60 yaş ve 7200 iş günü şartlarına tabiler. Kadınlar ise 58 yaş ve 7200 iş günü şartıyla emekli olabilecekler.
Yorumlar (0)