2018 Yılındaki Kur Krizini Doğru Bilen Ekonomi Kahini Dolar İçin Yeni Tarih Verdi!

2018 senesinde yaşanan kur krizini doğru tahmin ederek büyük dikkat çeken ünlü ekonomist Charles Robertson korkutucu açıklamalarda bulundu.

2018 Yılındaki Kur Krizini Doğru Bilen Ekonomi Kahini Dolar İçin Yeni Tarih Verdi!
2018 senesinde yaşanan kur krizini doğru tahmin ederek büyük dikkat çeken ünlü ekonomist Charles Robertson korkutucu açıklamalarda bulundu. 1 sene önceden yaşanan kur krizini tahmin ederek ülkemizde de büyük saygınlık elde eden ekonomist Charles Robertson önümüzdeki iki sene içerisinde yeni bir kur krizi yaşanabileceği yönünde uyarıda bulundu.

TÜRKİYE'DE YENİ BİR KUR KRİZİ DAHA MI YAŞANACAK?

Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre şu anda Rusya merkezli yatırım bankası Renaissance Capital'in küresel baş ekonomisti Charles Robertson dolar kuru ve Türk Lirası için oldukça tedirgin edici değerlendirmelerde bulundu. 2018 senesinde hatırlanacağı üzere Türkiye'de büyük bir kur krizi yaşanmış, ünlü ekonomist bu krizi 1 sene öncesinde duyurmuş ve Türk yetkilileri uyarmıştı.

Benzer bir açıklamada bulunan Robertson 2017 senesinde Türkiye'de yaşanan 7.4 büyüklüğünde ki büyümenin son derece hızlı olduğunu, ekonomide yaşanan bu aşırı ısınmanın Türk Lirası üzerinde baskı yaratabileceğini söylemişti. Düşük faizli kredi büyümesinin yüksek cari açık, artan dış finansman ihtiyacı, Amerika ile yaşanan diplomatik kriz gibi etkenlerin hepsi bir araya gelmiş ve kur krizi kaçınılmaz bir hale gelmişti.TÜRK LİRASI YOĞUN BASKI ALTINDA, KUR KRİZİ YAŞANABİLİR!

Konu hakkında değerlendirmede buluna Robertson "Genişleme ve daralma döngüsünün artık bir ya da iki yıl gibi kısa süreli olmasından şüphe ediyorum. 5 yıllık genişleme olamaz. Eskide bankalar kredi vermek için yeterli mevduata sahipti ancak şu an sahip değiller.

Kredi vermek için yurt dışından borçlanıyorlar ve bu da dış borcu hızla artırıyor. Bir süre sonra piyasalar kaygılanmaya başlıyor ve TL de baskı altında kalıyor" diyerek Türk Lirası'nın yoğun baskı altında bulunduğunu söyledi.

Haziran ayına kadar dolar kurunun 7 lira civarında tutulmasını beklediğini belirten Robertson bunun ana nedeni olarak ise Merkez Bankası'nın 2021 yılının birinci yarısının sonuna kadar sıkı para politikasını devam ettireceği beklentisi olarak gösterdi. Aralık ayından itibaren ise faiz indirimi baskısı geleceğini iddia eden Robertson Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından faiz indirimi baskısı başlayacağını, bunun da Merkez Bankası'na dönük güven kaybı yaşanması riskini oluşturacak. Yapılacak böyle bir adımın yeni bir kur krizini tetikleyeceğini iddia eden Robertson atılacak böyle bir adımın Türk Lirası için büyük kayıplar yaşanmasına neden olabileceği yönünde uyarıda bulundu.
Yorumlar (0)