2019 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Hükümet, İşçi ve İşveren Zam Oranı Talepleri

2019 yılında asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret tespit görüşmeleri sonrası ne kadar zam yapılacak? Asgari ücret için hükümet, işçi sendikaları ve işveren temsilcileri ne kadar zam oranı düşünüyorlar? Detayları ile haberimizde aktarıyoruz.

2019 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Hükümet, İşçi ve İşveren Zam Oranı Talepleri

2019 yılında asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret tespit görüşmeleri sonrası ne kadar zam yapılacak? Asgari ücret için hükümet, işçi sendikaları ve işveren temsilcileri ne kadar zam oranı düşünüyorlar? Detayları ile haberimizde aktarıyoruz.

2019 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı konusu milyonlarca vatandaş tarafından merak ediliyor. Asgari ücret tespit görüşmelerinin başlamasına kısa bir süre kaldı. 15 kişiden oluşan tespit komisyonunun gerçekleştireceği görüşmeler sonrası 2019 yılında çalışanlara en az ne kadar maaş ödeneceği konusu netlik kazanacak. Bu konuda işçi temsilcisi olacak olan Türk İş ile işveren temsilcisi TİSK ve Çalışma Bakanlığı en az dört görüşme sonunda doğrudan veya dolaylı olarak milyonlarca vatandaşı etkileyen asgari ücret için karar alacaklar. Peki öngörülen zam kararı ne kadar? ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?6 Aralık tarihinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk görüşmeyi gerçekleştirecek. İşi temsilcilerinin 2 bin TL olması önerisine işveren temsilcilerinden henüz bir açıklama gelmemişti. Ancak hükümet tarafından gelen açıklamalarda ise bu konuda makul bir seviye belirleneceği ifade edilmişti. Aylardır konuşulan asgari ücrete dair diğer bir öneri de enflasyon tutarları oranında zam yapılmasıydı. Yüzde 25 olarak öngörülen bu zam tutarı da yine 2 bin TL seviyesine denk geliyor. Peki asgari ücret 2000 TL olarak belirlenirse neler değişecek? 

ASGARİ ÜCRET 2 BİN TL OLURSA NELER DEĞİŞECEK?Haberimizin başında belirttiğimiz gibi asgari ücret yaklaşık 20 milyon çalışanı yakından ilgilendiriyor. Birçok yardım ve destek ödemeleri asgari ücrete göre belirleniyor. Bu kapsamda asgari ücret 2000 TL olursa ne olacak sorusunu sizler için derledik. İşsizlerin aldığı maaş aynı oranda artacak. Asgari ücret 2.000 lira olursa işsizlik maaşının tavanı 2.010 lirayı bulacak, AGİ tutarı da artacak en düşük 189 TL olurken en yüksek AGİ tutarı 2 bin TL rakamına ulaşacak. İş görmezlik, Yaşlılık, evde bakım, engelli maaşları Ocak ayı itibariyle zamlanacak. 

CHP'DEN SON DAKİKA TEKLİFİCumhuriyet Halk Partisi TBMM'ye sunduğu kanun teklifi ile asgari ücretin 2 bin 200 TL olmasını talep etti. CHP tarafından sunulan teklifin gerekçesinde asgari ücretin bir geçim ücreti olmaktan çıktığı vurgulandı. Asgari ücret için yılda iki zam öngören teklif asgari ücretin Ocak ayı içinde 2 bin 200 TL olmasını amaçlıyor. “Mevcut asgari ücret ne yazık ki bir geçim ücreti olmaktan çıkmıştır. 2 bin 029.50 TL brüt asgari ücretten net 1603.12 TL ele geçmektedir ve asgari ücret 4 kişilik bir ailenin asgari gıda ihtiyacını bile karşılamaktan uzaklaşmıştır. Bu ücretin en azından geçimlik ücret seviyesine çıkarılması gerekir. Dünyada asgari ücret uygulanan ülkelerde asgari ücretliler birçok mekanizma ile ayrıca korunmaktadırlar. Aile ve çocuk yardımları, işsizlik sigortası, negatif gelir vergisi ve gelir vergisi kredileri bu uygulamaların başında gelmektedir. Türkiye’de ise asgari ücretlilerin korunduğu herhangi bir sistem bulunmamaktadır.”2019 Zam Oranı İçin Asgari Ücret Tespit Komisyonu Ne Zaman Toplanacak?Asgari Ücret ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için;Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"Emlak 365.com 


Yorumlar (0)