2020'de Bitcoin'den En Çok Gelir Elde Eden Ülkeler Belli Oldu! Türkiye Kaçıncı Sırada?

Kripto para piyasalarının oldukça popüler bir hale geldiği 2020 yılında Bitcoin'den en çok kazanç sağlayan ülkeler açıklandı. Türkiye'de yatırımcılar Bitcoin ile ne kadar kazanç sağladılar? 

2020'de Bitcoin'den En Çok Gelir Elde Eden Ülkeler Belli Oldu! Türkiye Kaçıncı Sırada?

Kripto paralar tüm dünyada ekonomi gündeminden düşmüyor. Bazı ülkeler bu yeni nesil para birimine açık bir şekilde karşı dururken bazı ülkeler de adeta kucak açıyorlar. Ancak kripto paralar hakkında tek gerçek olan konu yatırımcılarının ciddi kazanç ve kayıp ile karşılaşması oluyor. 

Türkiye'de de kripto para piyasalarında yatırım yapan insanların çok olduğu biliniyor. Hatta dolandırıcılık konusu dahi yapılan kripto para piyasası yatırımları Türkiye'de de cidid anlamda ekonomide önemli bir yer tutuyor. Ancak Türkiye'de ne kadar kripto para yatırımcısı olduğu bilinmiyor. Bunun sınırlı bir açıklamasına dair bir rapor yayınlandı. 

EN ÇOK GELİR ELDE EDEN ÜLKELER

Chainalysis tarafından yayınlanan raporda 2020 yılı içerisinde Bitcoin'den en çok gelir elde edilen ülkeler açıklandı. Listede Türkiye'nin de olması şaşkınlık yarattı. Türkiye'de Bitcoin yatırımcılarının sayıları ve varlıkları tahminlerin üzerinde çıktı. Krpto paraların sistemi gereği hangi ülkede ne kadar yatırımcı olduğunu tespit etmek çok zor. Ancak ilgili şirket tüm veriler üzerinden analiz yaparak bu sonuca ulaşmış. 

ABD ZİRVEDE

Yapılan çalışmaya göre 2020 yılında Bitcoin'den en çok kazanç sağlayan ülke ABD oldu. ABD 4,1 TL gelir elde etmiş. Ardından 1,1 milyar dolar ile Çin, 900 milyon dolar ile Japonya, 800 milyon dolar ile Birleşik krallık, 600 milyon dolar ile Rusya sıralanıyor. Almanya ve Fransa 600 milyon dolar, İspanya 500 milyon dolar, Güney Kore 400 milyon dolar, Ukrayna 400 milyon dolar, Hollanda 400 milyon dolar, kanada 400 milyon dolar, Vietnam 400 milyon dolar kazanç sağladı. 

TÜRKİYE 14. SIRADA!

Bitcoin'den en çok gelir elde eden ülkelerin listesinde Türkiye 14. sırada yer aldı. Türkiye'deki Bitcoin yatırımcıları 2020 yılında 300 milyon dolar gelir elde ettiler. Türkiye ile aynı miktarda gelir elde eden ülkeler ise İtalya, Brezilya ve Çekya olarak açıklandı. 

Yorumlar (0)