2020 TİS Sonrası Taşeron İşçilerin Maaşları Kaç TL Artmış Olacak?

2020 yılı Toplu İş Sözleşmesi 900 binden fazla 4/D'li personeli ilgilendiriyor. Mayıs ayında 3 ay boyunca yasak konulan tüm toplu iş sözleşmesinin Ağustos ayında yasağının kalkmasıyla en geç Eylül döneminde yapılması bekleniyor. Peki Ağustos Eylül döneminde toplu iş sözleşmeleri gerçekleşirse maaşlar ne kadar artacak haberimizde. 

2020 TİS Sonrası Taşeron İşçilerin Maaşları Kaç TL Artmış Olacak?

Taşeron işçilerin 2020 yılı maaş zam oranları oldukça önem arz ediyor. Zira uzun zamandır Çalışma Bakanlığı'nın 2017 yılında KHK kapsamında belirlediği oranlarla maaşları artan taşeron işçier ilk defa taleplerini masaya sunacaklar. 

Taşeron işçilerin 2020 TİS görüşmelerinden çıkacak sonuç ise önümüzdeki yıllar için de geçerli olacak ve maaşlar masada alınan kararla belirlenecek. Peki taşeron işçilerin maaşları ne kadar artacak? İşte muhtemel zam oranları. 

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAMMI İÇİN MUHTEMEL ZAM ORANLARI

Devlet kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarında iki önemli aşamadan sonra belli olacak. Bu aşamaların ilki toplu iş sözleşmelerinde yer alanca yetkili sendikanın taşeron işçiler için talep edeceği zam oranı olacak. 

Maaş zammı için asıl kritik nokta ise Çalışma Bakanlığı'nın bu alanda önereceği rakam olacak. İşçi sendikasının ardından tekliflerini sunacak olan Çalışma Bakanlığı, maaş zam oranları için orta bir yol bulacaklar. 

Konuşulan O Zam Oranları

Kamu kurumlaında çalışan 4/D'li taşeron işçiler yetkili sendikasının yüzde 17.5 ile yüzde 20 arasında bir zam talebinde bulunabileceği değerlendirilirken Çalışma Bakanlığı'nın ise yüzde 10 ile yüzde 12.5 arasında bir oranda zam teklif edebileceği ele alınıyor. Yapılan değerlendirmelerde ise maaş zammı için yüzde 14, yüzde 15 ve yüzde 16 gibi rakamlar. 

Emlak365.com

Yorumlar (1)
il özel idaresi 6 ay önce
Bizler Hakkari il özel idaresi kamu şirketlerinden çalışanlar taşeron işçiler düzenli haklarımızı alamıyoruz şirket istemiyoruz kadro isteyimiz var kadro istiyoruz devletimize bağlı olmak istiyoruz mağduruz şube müdürleri haklarımızı engelliyorlar vermiyorlar bizler Baskı altında çalışıyoruz yetkililere sesleniyoruz yardımcı olun lütfen Allah rızası için şube müdürleri Baskı oyguluyorlar yetkililerden yardım çalışma bakanlığına sesleniyoruz yardımcı olun bize müfettiş gönderilsin haklarımızı alamıyoruz Baskı altında çalışıyoruz derdimizi kimseye anlatamıyoruz şube müdürleri değişmesini istiyoruz haklarımızı engelliyorlar baskı yapıyorlar