2020 TİS Tarihleri! 4/D'li Taşeron İşçiler için Zam, Yüzdelik Dilim Kararı, Tayin ve Görev Tanımı Masada

Taşeron işçilerin maaş zammı, yüzdelik dilim, görev tanımı, tayin hakkı ile tüm mali ve sosyal haklarına ilişkin görüşmelerin başlaması bekleniyor.

2020 TİS Tarihleri! 4/D'li Taşeron İşçiler için Zam, Yüzdelik Dilim Kararı, Tayin ve Görev Tanımı Masada

Taşeron işçilerin maaş zammı, yüzdelik dilim, görev tanımı, tayin hakkı ile tüm mali ve sosyal haklarına ilişkin görüşmelerin başlaması bekleniyor. Toplu İş Sözleşmesi kapsamında ele alınacak tüm bu taleplere Çalışma Bakanlığı'nın nasıl bir yanıt vereceği merak konusu. Önümüzdeki günlerde ilk resmi görüşmenin yapılması ve en az birkaç toplantı düzenlenmesi beklenen görüşmelere dair son gelişmeler, toplantı tarihler ve diğer konuları haberimizde ele aldık.

Taşeron işçilerin maaş zam oranları başta olmak üzere tüm maliye sosyal haklar için artık geri sayı başladı. Taşeron işçiler için iş kolu değişimlerinin yapılmasının ardından 2020 TİS görüşmelerinin başlaması bekleniyor. Henüz resmi açıklama gelmemiş olmasına rağmen Çalışma Bakanlığı ile Türk İş Sendikasının görüşmeler için çalışmalarının son noktasında oldukları tahmin ediliyor. 2020 TİS TARİHLERİ NE ZAMAN?2020 Toplu İş Sözleşmesi için gündemde yer alan değerlendirmelerde görüşmelerin Kasım ayı içerisinde başlaması bekleniyordu. 31 Ekim tarihinde daha önceki sözleşme sürecinin sona ermesi, Aralık ayında hem Çalışma Bakanlığı'nın hemde Türk İş Sendikasının asgari ücret tespit komisyonunda yer alacak olması taşeron işçiler için gerçekleştirilecek görüşmelerin Kasım ayında yapılmasını ön plana çıkarıyordu. Ancak henüz resmi açıklama yapılmadı. Uzmanlar değerlendirmelerinde TİS görüşmelerinin uzun sürme ihtimaline karşı görüşmelerin Kasım ayı sona ermeden başlayacağını değerlendiriyorlar. YÜZDELİK DİLİM, MAAŞ ZAMMI, GÖREV TANIMI VE TAYİN HAKKITaşeron işçiler için gerçekleştirilecek görüşmelerde ele alınacak ilk konu maaş zammı olacak. Yüzde 4'lük oranlarla uzun süredir zam alan işçiler için yüzde 10 ile yüzde 17.5 arasında biz zam alabilecekleri ele alınıyor. Görev tanımı olmaması nedeniyle çok büyük sıkıntı yaşayan işçiler için Türk İş Sendikası'nın konuyu masaya yatırması bekleniyor. Masada olması muhtemel bir konuda tayin hakkı. Aile birliği konusunda işçilerin sorun yaşaması dava açmaları bu alanda düzenleme yapılabileceği değerlendirmelerini sağladı. Emlak365.com


Yorumlar (0)