2020 ve 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminleri Güncellendi! Citi Group, Robabank, UBS, Commerzbank ve Morgan Stanley 1 Dolar Kaç TL Olacak Kur Beklentisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınarak yerine Naci Ağbal'ın atanması, istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yerine Lütfi Elvan'ın getirilmesi, peşinden hem yeni atanan isimlerin hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın peş peşe yapmış oldukları şeffaf yönetim ve yeni reform açıklamaları ile dolar kuru düşmüş, TL değer kazanmıştı.

2020 ve 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminleri Güncellendi! Citi Group, Robabank, UBS, Commerzbank ve Morgan Stanley 1 Dolar Kaç TL Olacak Kur Beklentisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınarak yerine Naci Ağbal'ın atanması, istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yerine Lütfi Elvan'ın getirilmesi, peşinden hem yeni atanan isimlerin hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın peş peşe yapmış oldukları şeffaf yönetim ve yeni reform açıklamaları ile dolar kuru düşmüş, TL değer kazanmıştı. Süreçte yatırım bankaları da 2020 yıl sonu ve 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamları da güncellendi. Peki, 2020 ve 2021 yıl sonunda 1 dolar kaç TL olacak, dolar düşmeye devam eder mi, dolarda düşüş sürer mi, dolar yükselir mi, dolar 2021 yılında ne olur?

Dolar kuru hem küresel hem de ulusal ekonomik gelişmeler ışığında dalgalı seyretmeye devam ediyor. Yaşanan dalgalanma sonrasında hızlı bir geri çekilme yaşayan dolar kuru hakkında yatırım bankaları da 2020 ve 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini rakamları güncellendi. CİTİ GROUP 2021 DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ: 2021 YILINDA DOLAR KURU YÜZDE 20 DEĞER KAYBI YAŞAYABİLİR! Yaşanan son gelişmelerden sonra yapılan yeni değerlendirmede Citi Group stratejistleri korana virüs aşısının yanı sıra Amerikan Merkez Bankası FED tarafından güvercin kalacak olması ve dünyanın geri kalanının daha hızlı bir büyüme oranı yakalaması doları aşağı çekecek diğer faktörler arasında sıralandı. Citi Group Dolar / TL tahmini 2021 için “Uygulanabilir ve yaygın şekilde dağıtılan aşılar piyasaya girdiğinde, bunun ABD dolarındaki yapısal aşağı yönlü trendin ikinci ayağını daha da aşağı çekeceğini öngörüyoruz. Böyle bir durumda doların kayıplar yaşaması mümkün, muhtemelen 2021’de yüzde 20 kadar düşebilir" ifadelerine yer verildi. 

MORGAN STANLEY 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ: DOLAR KURU YÜZDE 4 DEĞER KAYBI YAŞAYABİLİR! Bir diğer dev yatırım bankası olarak öne çıkan Morgan Stanley stratejistleri dolar kurunda 2021 yılında yüzde 4 düşüş beklediklerini belirterek ekonomik iyileşme için güven mesajı vererek dolar satın çağrısında bulunmuştu. UBS YATIRIM BANKASI 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ DE DÜŞÜŞ OLACAĞI YÖNÜNDEUBS tarafından yayımlanan son dolar kuru analizinde “Zayıf dolar için pozisyon alırken yatırımcıların G10 para birimleri, seçilmiş bazı gelişmekte olan pazarlar ve altın arasında riski dağıtmaları gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi. 2021 yılında dolar kurunda zayıflama yaşanacağı öngörüsünü paylaşan UBS Global Wealth Management CIO’su Mark Haefele ise yatırımcıların yüksek getiri için ABD’den yurtdışına çıkmasının da doları kurunda değer kaybı yaşanmasına neden olacak bir diğer faktör olarak değerlendirdi. 

Dolar kuru, altın fiyatları ve ekonomide yaşanan dalgalanmaları takip etmek için;Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZROBABANK 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys tarafından hazırlanan raporda 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi rakamı olarak 7.50 TL rakamına yer verildi. Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose tarafından yapılan değerlendirmede ise “Biz 2021’in ilk çeyreği boyunca 7.50 gibi bir seviye bekliyoruz ve TL’nin kademeli bir şekilde zayıflayarak 8.00 seviyesine geleceğini düşünüyoruz" diyerek benzer bir değerlendirmede bulundu. NOT: Haberde yer alan ifadeler yatırım bankalarının analistleri tarafından açıklanmış olan değerlendirmeler olup, Emlak 365 olarak dolar ve altın tavsiyesi verilmemiş, son dakika gelişmeleri paylaşılmıştır.

ALMAN COMMERZBANK 2020 VE 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ! 1 DOLAR KAÇ TL OLACAK?Merkez Bankası tarafından başlatılan 475 baz puan faiz artışını değerlendiren Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose “Şunu söylemem gerekiyor ki verilen karar beklentiler dahilinde geldi. Bu uzun zamandır beklenen bir değişimdi” değerlendirmesinde bulunarak dolar kurunda da buna uygun geri çekilme yaşandığını dile getirdi.Commerzbank stratejistleri tarafından yapılan değerlendirmede son dolar kuru tahmini ise “Türk Lirasının 9 seviyesine gideceğini düşünüyorduk fakat artık böyle bir beklentimiz yok. Biz 2021’in ilk çeyreği boyunca 7.50 gibi bir seviye bekliyoruz ve liranın kademeli bir şekilde zayıflayarak 8.00 seviyesine geleceğini düşünüyoruz" diyerek duyuruldu. 5 yatırım bankası tarafından da açıklanan dolar kuru tahmini rakamları düşürülmüş oldu. Emlak365.com


Yorumlar (0)