2020 Yıl Sonu Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Tahminleri Yükseldi! Fitch, YEP, Merkez Bankası, UBS Group, Goldman Sachs

Korana virüs krizinin yarattığı şok etkisi yatırım araçlarında dalgalı harekete neden olurken ünlü yatırım bankaları, aracı kurumlar ve merkez bankaları 2020 yıl sonu dolar kuru ve altın fiyatları tahmini beklentisi için açıkladıkları rakamları revize ettiler. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Fitch, Hazine ve Maliye Bakanlığı YEP programı, UBS Group, Goldman Sachs gibi devler tarafından yapılan yıl sonunda altın fiyatları ve dolar kuru beklentisi için açıklanan güncel son rakamlar...

2020 Yıl Sonu Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Tahminleri Yükseldi! Fitch, YEP, Merkez Bankası, UBS Group, Goldman Sachs

İlk ortaya çıktığında kimsenin bu kadar büyük bir hasara yol açabileceğini düşünmedi korana virüs salgını tüm dünyada büyük bir kayıp yaşanmasına neden oldu. 

İlk olarak Çin'e bağlı olan Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan Korana Virüs salgını nedeni ile ekonomiler uzun süre kapalı kalmak zorunda kalırken alınan karantina tedbirlerinin sonuçları son derece ağır oldu. 

İLK ÖNCE DOLAR KURU ARDINDAN ALTIN FİYATLARI UÇUŞA GEÇTİ! 

Korana virüse yakalanan kişi sayısının artması ile çok sayıda ülkede sağlık sistemi çökerken alınan karantina tedbirleri nedeni ile ekonomiler zorunlu olarak kapatılmıştı. 

Süreçte sınırların kapatılması ile ülkeler arası ticaret büyük yara alırken uçak seferlerinin durdurulması ve talebin azalması ile brent petrol fiyatları da tarihi kayıp yaşamış, zorunlu üretim kısıtlamalarına rağmen depolardaki stokların dolması ile yaşanan rekor düşüş akaryakıt sektörünü büyük bir krize sürüklemişti. 

Yaşanan gelişmelerden sonra dünyadaki hakim rezerv para olması nedeni ile dolar kuruda da hızlı bir şekilde yükselmiş, altın fiyatları ise dalgalı bir seyir izlemişti. 

Daha sonra Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanan parasal genişleme ve piyasaya pompalanan dolar ile beraber dolardaki hızlı yükseliş hız kesmiş, piyasaya aktarılan para yatırımcının güvenli limana altına yönelmişti. 

Altın fiyatları tüm zamanların tarihi rekorlarını alt üst ederken önüne konulan her türlü direnç noktası barajını büyük bir hızla artarak ons altın için 2 bin dolar sınırını aşmıştı. 

Yaşanan tüm bu gelişmelerden sonra ortaya çıkan yeni olağanüstü durumlar nedeni ile uluslararası yatırım bankaları ve merkez bankaları tarafından yapılan 2020 yıl sonu dolar kuru ve altın fiyatları tahmini beklentisi rakamları da zorunlu olarak revize edildi. 

2020 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ RAKAMLARI DEĞİŞTİ! YIL SONUNDA 1 DOLAR KAÇ TL OLACAK / OLUR?

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrası pek çok firma yapmış olduğu tahminleri revize etmek zorunda kaldı. 

Süreçte dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrası yenilenen dolar kuru tahmini beklentisi rakamları peş peşe açıklanmaya devam ediyor. 

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI 2020 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL OLDU?

Merkez Bankası tarafından açıklanan 27 Temmuz 2020 tarihli son beklenti anketi raporu ile 2020 yıl sonu dolar kuru tahmini 7,02 olarak revize edildi. 

Bir önceki anket döneminde 6,99 lira olarak açıklanan Merkez Bankası yıl sonu dolar kuru tahmini bu anket döneminde yükseliş gösterdi ve 7,02 liraya çıktı. 12 ay sonrası döviz kuru tahmini beklentisi ise Haziran ayı beklenti anketinde 7,22 lira olarak açıklanmasına rağmen Temmuz ayında yükseliş gösterdi ve 7,26 lira seviyesine ulaştı. 

UBS GROUP 2020 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ NE KADAR?

Bir diğer açıklama ise İsviçre Yatırım Bankası UBS tarafından yapıldı. İsviçreli yatırım bankası UBS Group analistleri tarafından yapılan değerlendirmede  "Küresel koşulların gelecek çeyreklerde büyük bir ihtimalle destekleyici şekilde kalacak olmasına karşın Türk Lirası'nın ABD Doları'na karşı değer kaybetmesini bekliyoruz" ifadesi ile Türk Lirası'nın ilerleyen dönemde işler yolunda gitse dahi dolar kuru karşısında güven kaybedeceği iddiası analizlerine yer verildi. 

2020 yıl sonu dolar kuru tahmini 7,10 lira olarak açıklanırken 2021 yılı dolar kuru tahmini olarak ise birinci çeyrek sonu için 7,30 lira, ikinci çeyrek sonu için 7,50 lira ve üçüncü çeyrek sonu için 7,70 lira rakamları raporda yerini aldı. 

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI YEP RAPORUNA GÖRE YIL SONUNDA DOLAR KURU NE KADAR OLUR?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan YEP programına göre 2020 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi 6 lira, 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi tahmini 6,40 lira olarak açıklanmıştı.

FİTCH RATİNGS 2020 YIL SONU DOLAR TAHMİNİ RAKAMLARI 

Fitch tarafından açıklanan son beklenti anketinde Türkiye için yıl sonu dolar kuru beklentisi tahmini 6.60 TL olarak revize edilmişti. Ünlü kurumun yeni bir güncelleme yaparak son rakamı yeni bir tarihte bir kere daha revize ederek açıklaması bekleniyor. 

2020 YIL SONU ALTIN FİYATLARI TAHMİNİ BEKLENTİSİ RAKAMLARI! 2020 YIL SONUNDA ALTIN NE KADAR OLUR?

Yaşanan olumsuz gelişmeler sonrasında altın fiyatları adeta kanatlanıp uçarken ons altın fiyatı için 3 bin dolar beklentisi oluştu. 

İçeride bazı ekonomistler gram altın fiyatı tahmini beklentisi için bin lira gibi çılgın rakamları telaffuz etmeye başlarken gram altında ilk hedef 600 lira olarak belirlendi. 

GOLDMAN SACHS 2020 YIL SONU ALTIN FİYATLARI TAHMİNİ BEKLENTİSİ

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Goldman Sachs analistleri  "Doların rezerv para olarak ömrüne ilişkin gerçek endişeler ortaya çıkmaya başladı. Altın, özellikle hükümetlerin kendi para birimlerinin değerlerini düşürdükleri ve reel faizleri tüm zamanların en düşük seviyelerine ittikleri içinde bulunduğumuz bu dönem gibi zamanlarda, 'nihai merci' para birimi durumunda" diyerek dolar kurunda rezerv para rolü için tehlike çanları çaldığına dikkat çekti. 

Ünlü yatırım bankasının 2020 yıl sonu ons altın fiyatı tahmini 2 bin 300 dolar seviyesine çekildi. 

RBC CAPİTAL MARKETS 2020 YIL SONU ONS ALTIN FİYATI TAHMİNİ 3 BİN DOLAR OLDU! 

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan RBC Capital Markets tarafından yapılan güncelleme sonrası açıklanan rakam 3 bin dolar seviyesine kadar çekilerek büyük yankı uyandırdı. 

UBS GROUP 2020 YIL SONU ALTIN FİYATI TAHMİNİ BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! 

Altın fiyatlarındaki yıl sonu tahmini beklentisini yükseltenler arasına katılan UBS Group tarafından da açıklanan son rakam 2 bin 400 dolar oldu. 

Yapılan açıklamaların ortalaması alındığında ortalama beklentinin 2 bin 400 ve 2 bin 500 dolar arasında gidip geldiği görülüyor. Türkiye'de gram altının fiyatı dolar ve ons altın fiyatı üzerinden hesaplanırken bu iki rakam için de rekor beklentisi gram altının da 2020 yılını rekorla kapatma ihtimalini arttırıyor. 

Emlak365.com