2021 Alan Bazlı Fındık Destekleme Ödeme Günleri Belli Oldu!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından fındık üreticisi çiftçilere her yıl ödenen alan bazlı fındık destekleme parası ödemelerine ilişkin son dakika gelişmeleri yaşanıyor. 2021 fındık destekleme ödemelerinin tarihlerinin belli olduğu bildirildi. 

2021 Alan Bazlı Fındık Destekleme Ödeme Günleri Belli Oldu!

Türkiye'de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara destek ödemeleri yapılıyor. Her ürüne özel destek ödemesi yapılırken özellikle Karadeniz Bölgesi'nde üretilen fındık için de devlet tarafından alan bazlı gelir desteği veriliyor. Fındık üreticileri 2021 destek ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair büyük bir merak yaşıyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda Nisan ayının ilk bölümünde yapılan fındık destek ödemeleri 2021'de Mayıs ayının başlamasına rağmen gerçekleştirilmedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık tarafından 2021 yılı içerisinde yapılacak olan destek ödemelerinin yüzde 50'sinin tamamlandığını açıklasa da bu kapsama fındık üreticileri giremedi. 

2021 FINDIK DESTEK ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Fındık üreticilerine yapılacak destek ödemeleri hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından henüz resmi bir bilgilendirme yapılmadı. Ancak Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karar, fındık destek ödeme tarihlerini açıkladı. Buna göre 7 Mayıs Cuma gününden itibaren fındık üreticileri destekleme ödemelerini almaya başlayacaklar. Bu uygulamanın Giresun için mi yoksa tüm Türkiye için mi geçerli olacağına ise henüz cevap bulunamadı. Ancak çiftçi destek ödemeleri iller bazında ayrı ayrı yapılmadığı için ödemelerin tüm illeri kapsaması bekleniyor. 

FINDIK DESTEK ÖDEMELERİNİ KİM, NE ZAMAN ALACAK?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan'ın verdiği bilgilere göre fındık destek ödeme günleri de belli oldu. Buna göre TC kimlik numaralarının son hanesi 8, 6 ve 4 olan çiftçiler ödemelerini 7 Mayıs Cuma günü saat 18:00'dan sonra Ziraat Bankası hesaplarından alabilecekler.TC Kimlik numaralarının son hanesi 0 ve 8 olan üreticiler ise 2021 fındık destekleme ödemelerini 10 Mayıs Pazartesi günü alabilecekler. Ödeme tarihlerinde Ziraat Bankası ATM'lerinde fındık destekleme ödemelerini hak sahibi çiftçiler alabilecekler.

Yorumlar (1)
Orhan Korkmaz 2 ay önce
Allah Devletimize Milletimize zeval vermesin.