2021 Bakım Parası Nasıl Alınır? Bakım Yardımı İçin Gerekli Evraklar

2021 bakım parası alabilmek için öncelikle bakıma muhtaç olan kişilerin alınan raporlar ile bakıma muhtaçlığını belgelendirmesi gerekmektedir.

2021 Bakım Parası Nasıl Alınır? Bakım Yardımı İçin Gerekli Evraklar
2021 bakım parası alabilmek için öncelikle bakıma muhtaç olan kişilerin alınan raporlar ile bakıma muhtaçlığını belgelendirmesi gerekmektedir. Bakıma muhtaç olduğu belgelenen hastaya bakmakla yükümlü kişi gerekli koşullar sağlandığı taktirde düzenli olarak ödenen devletin bakım parası hizmetinden faydalanabilir.

Bakım parası başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Müdürlüklerine müracaat ederek yapılmaktadır. Gerekli evrakları ve raporları hazırladıktan sonra hane içi kişi başına düşen gelir aylık asgari ücretin 2/3 ünden az ise müracaat değerlendirilmeye alınır. Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti başvurudan sonra bakıma muhtaç kişinin ikamet ettiği yerde inceleme gerçekleştirip bakım parası alınmasına uygun olup olunmadığını değerlendirilir.

Değerlendirme sonucu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından onaylanmaktadır. Olumsuz sonuçlanan incelemeler bir ay içinde yazı yoluyla başvuran kişiye bildirilmektedir. Olumsuz sonuçlanan incelemenin hatalı olduğu düşünülüyorsa bakımla yükümlü kişinin bir ay içinde itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz sonucu farklı bir heyet tarafından tekrar değerlendirmeye alınır ve tekrar olumsuz sonuçlanırsa tekrar değerlendirme talebinde bulunulamaz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden başvuru sonucu öğrenilmektedir. Başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde bakım parası alınmaya başlanır.

Bakım Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Evde bakım yardımına başvuru sırasında gerekli olan belgeler şu şekilde sırlanabilir:

 • T.C. Kimlik Kartı

 • Özürlü Sağlık Kurulu Raporu

 • Hastaya bakmakla yükümlü olan kişi ya da kişilerin gelir ve mal beyanını gösteren belge

 • 18 yaşını doldurmamış bakıma muhtaç hastalar için koruma kararı ve vesayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.


Bakım parası yardımı alabilmek için belirtilen bu evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve başvuru sırasında verilmesi gerekir.

Bakım Parası Almak İçin Yüzde Kaç Rapor Gerekir?

Bakım parasından yararlanabilmek için engel oranının ortalama %50 ve üstü olması gerekmektedir. Bu engel düzeyinde kişilere bakım parası verilmektedir.

Bakım Parası Ne kadar?

Bakım parası 2021 yılı için aylık 1657 TL olarak belirlenmiştir. Bakım paraları her ayın 15 ile 31'i arasında yaklaşık 15 günlük değişken bir süre içerisinde yatırılmaktadır.

Parasının yatıp yatmadığı ve önceki ödemeleri e-Devlet sistemi üzerinden giriş yapılarak sorgulanabilir. Belirtilen süre içinde aylık yardım alınmaz ise bakıma muhtaç kişinin raporları süreliyse süresi dolmuş olabilir. İkamet adresi değişti ise bildirilmemiş ya da gelir durumununda değişiklik olup belirlenen sınırı geçmiş olabilir. Bu sebeple aylık yardımda kesinti yaşanır. Kesinti yaşanmaması için rapor sürelerinin takibi, süresi dolan raporların yenilenmesi, gelir ve adres değişikliği durumlarının ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bildirilmesi gereklidir.

Bakım Parası Almak İçin Gerekli Şartlar

Bakım parasını alabilmek için birçok şarta uygun olunması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Hane gelirinin uygunluğu eğer aile içinde kişi başı gelir asgari ücretin 2/3 oranından yüksek ise bu yardımdan faydalanamayacaktır.

 • Diğer bir şart ise bakımı yapılacak kişinin engel durumudur. Kişi kendi günlük ihtiyaçlarını yardım almadan yapabiliyor ise yine bu yardımdan faydalanılamaz. Eğer kişi hareket etmeyi, kendi beslenme ihtiyacını, kişisel temizliğini (tuvalet, banyo vb.), ev işlerini yapamayacak durumda ise ve bu ihtiyaçlarını karşılayamadığı hastane tarafından onaylı bir rapor ile belgelendirildiyse evde bakım yardımından faydalanılabilir.


Evde Bakım Yardımında Kimler Akraba Sayılır?

Evde bakım yardımında bakan kişinin yakınlık derecesi üvey akrabalarda dahil olmak üzere şu şekildedir:

 • Eşi ve çocukları

 • Çocuklarının eşleri

 • Anne babası ile yaşayanları anne babası

 • Kardeşleri ve kardeşlerinin çocukları

 • Torunları

 • Eşinin anne ve babası

 • Dayı, hala ve teyze


Bu kişiler muhtaç insana bakma yardımı alabilmektedirler.
Yorumlar (0)