2021 BES Kesintisi Ne Kadar? BES Kesintisi Hesaplama

BES kesintisi, işverenler tarafından çalışanların maaşları üzerinden yapılmaktadır. Yapılan kesinti ise emeklilik şirketleri fonların aktarılmaktadır. Kesinti tutarları, yıllara ve maaşlara bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Asgari ücretlerde meydana gelen farklılıklar, kesinti tutarlarında da değişime yol açmaktadır.

2021 BES Kesintisi Ne Kadar? BES Kesintisi Hesaplama
2021 yılı BES kesintisi tutarı brüt maaşın %3’ü olarak hesaplanmaktadır. Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişilere belirli oranlarda kesinti uygulanmaktadır. 2021 yılı itibariyle uygulanan kesinti oranlarında artış olmuştur. 2021 BES kesintisi asgari ücretle çalışan kişiler için 107,32 TL olarak belirtilmektedir.

BES kesintisi, işverenler tarafından çalışanların maaşları üzerinden yapılmaktadır. Yapılan kesinti ise emeklilik şirketleri fonların aktarılmaktadır. Kesinti tutarları, yıllara ve maaşlara bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Asgari ücretlerde meydana gelen farklılıklar, kesinti tutarlarında da değişime yol açmaktadır.

2021 BES Kesintisi Hesaplama

 2021 BES kesintisinin hesaplanması çalışanların aldıkları brüt maaşlar üzerinden olmaktadır. 4A SSK’ya bağlı olarak özel sektörde çalışanlar için maaşlar üzerinden %3’lük oran geçerlidir. Asgari ücretlilerin kesintileri 107,32 olmakla beraber, devlet memurlarından aylık olarak 120-150 TL arasında kesinti yapılmaktadır. Memurlar ve sigortalı olarak çalışan kişiler, bireysel katkı payı kesintilerine tabi olmaktadır.

BES kesintileri, kişilerin bireysel emeklilik hesaplarına yatırılmaktadır. Fonlarda değerlendirilen katkı payları, şartları sağlayan kişilere emekli maaşı bağlanması şeklinde dönmektedir. Birikimlerini daha yüksek tutarlarda yapmak isteyenler, kesintilerin daha fazla olmasını talep edebilmektedir. Bunun için çalışanların işverenlerle iletişime geçerek daha yüksek kesinti yapılmasını isteyebilir.

 2021 BES Kesintisi Kimlere Zorunlu?

 2021 BES kesintisi zorunlu olan kişiler sistem içerisine dahil olmayı sürdürenlerdir. SSK kapsamında çalışanlara, memur veya işçi kadrosunda olanlara otomatik BES zorunlu tutulmuştur. 45 yaşın altında olan ve bu kategorilerde bulunan kişiler, zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine katılmıştır. Fakat isteğe bağlı olarak sistemden çıkmak mümkündür. 2021 BES kesintisi uygulanması, sistemde istek dışı kalmayı gerektirmemektedir. BES sistemine zorunlu olarak dahil olduktan sonra 6 ay içerisinde sistemden ödenen katkı paylarının tamamı alınabilmekedir.

 2021 BES Devlet Katkısı Ne Kadar?

 2021 BES devlet katkısı tutarı her ay ödenen primler üzerinden hesaplanmaktadır. Bireysel emeklilik kapsamında ödenen primlerin %25’i oranında devlet katkısı vardır. Bireysel emeklilik sisteminde alınabilecek devlet katkısı sınırlıdır. Bir yıllık süreç içerisinde yıllık asgari ücret tutarı kadar devlet katkısı alınabilmektedir. İş yerinden ayrılama vb. durumlarda sistemde kalındığı BES devam etmektedir. BES’te kalınan süre boyunca devlet katkısından yararlanmak mümkündür.2021 BES Ne İşe Yarar?

 2021 BES ne fayda sağladığı konusu gelecek dönemlerde emekli maaşı bağlanabilmesiyle ilişkilidir. Otomatik katılımlı olarak adlandırılan BES, 45 yaşın altında ve belirli şartları sağlayan kişileri dahil etmektedir. BES için minimum 10 yıl boyunca katkı paylarının ödenmesi gerekmektedir. Emekli olmak isteyenlerin katkı paylarını tamamlamış ve 56 yaşını doldurmuş olmaları önem taşımaktadır. Her ay %3 oranında maaşlardan kesinti uygulanarak BES’e aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra %25 oranında devlet katkısı ödenmektedir. Zorunlu olarak adlandırılsa da sistemde kalmanın herhangi bir zorunluluğu yoktur. İstemeyen kişiler, sistemden çıkış gerçekleştirebilir.

 2021 BES Sorgulama

 2021 yılı BES sorgusu internet üzerinden yapılabilmektedir. Ödemesi yapılan katkı payları ve sisteme katılış tarihleri gibi detaylar sorgulama sonucunda öğrenilmektedir. BES sistemine dahil olan kişiler, emeklilik durumları hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Bireysel emeklilik şirketleri üzerinden sorgulama yapılabileceği gibi e-Devlet sayesinde sorgun yapmak mümkündür. E-Devlet’e giriş yapılarak kayıtlı olunan bireysel emeklilik sistemiyle alakalı tüm bilgilere erişilebilir.

BES devlet katkıları veya sistem içerisinde biriken toplam tutarlarla ilgili e-Devlet üzerinden ayrıntılı şekilde bilgi sahibi olunabilir. İnternet üzerinden sorgulama yapmak istemeyenler ise bağlı oldukları emeklilik şirketlerinin çağrı merkezinden gerekli bilgileri alabilmektedir. 2021 BES kesintisi, devlet katkı payları ve fonda biriken tutarlara dair tüm bilgilere erişilebilmektedir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)