2021 Ek Ödemeleri de Açıklandı! En Düşük Memur, SSK, SGK, Bağkur Emeklilerinin Yeni Maaş Tablosu

2021 yılı maaş zamları ve ek ödemelere dair liste belli oldu. Ocak 2021 döneminden itibaren zamlı maaş alacaklar için en düşük ödeme listelerini ve maaşlara göre zam oranlarını hesapladık. Memur emeklileri için farklı, SGK ve Bağkur emeklileri için farklı uygulanacak yeni maaş zam tablosuna ilişkin oranlar haberimizde.

2021 Ek Ödemeleri de Açıklandı! En Düşük Memur, SSK, SGK, Bağkur Emeklilerinin Yeni Maaş Tablosu

TÜİK tarafından açıklanan zam oranlarının maaşlara ne kadar yansıyacağının belli olmasının ardından maaşlara yansıyacak bir diğer etmen de belli oldu. Emeklilerin maaşlarına eklenen ek ödeme tutarları. Bu tutarların tamamının eklenmesiyle oluşan yeni maaşları listeleri şöyle;

EMEKLİ EN DÜŞÜK KAÇ TL MAAŞ ALACAK?

Emeklilerin maaşlarına yansıyacak zam oranına ilişkin ilk oran enflasyon verileri oldu. Hafta başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Aralık 2020 enflasyon oranlarının ardından geçtiğimiz yıl geneli ve son altı rakamları belli oldu. 2020'nin son altı ayında oluşan enflasyon rakamları ise emeklilerin maaş zam oranlarını belirledi. SGK ve Bağkur emeklileri enflasyon oranının tamamı kadar yüzde 8.37 zam aldı. Memur emeklileri için bu rakam yüzde 7.37 seviyesinde kaldı. 

Maaşlara yansıyacak bu zammın yanında ek ödeme tutarlarıda kesinleşti. Örneğin; net maaşı 3 bin lira olan SSK emeklisi 120 lira ek ödemeyle aylık 3 bin 120 lira alırken, maaş 3 bin 250 liraya, ek ödeme 130 liraya çıkacak. Tüm bu rakamların arından Ocak 2021 döneminde en düşük memur emeklisi, en düşük SGK emeklisi, en düşük Bağkur emeklisinin cebine ne kadar maaş gireceği de netleşti. Bu rakamlara göre;

Memur emeklisi en düşük 3 bin 380 TL aylık maaş alacak. 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ek ödeme dahil en düşük maaş 1524 TL oldu. 

En yüksek SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı ise 2021'de 7184 TL olarak hesaplara yatırılacak. 

Emekli vatandaşların maaşlarına Ocak 2021 döneminde yapılan bu zamlar 6 ay geçerli olacak. Emekliler Temmuz ayına kadar bu oranlara göre maaş alacaklar. Temmuz ayında emeklilerin maaşları yılın ikinci zammını alacak.

Emlak365.com