2021 Emekli Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek, Belli Oldu Mu?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber emekli bayram ikramiyelerine dair sorgulamalar artmaya başladı. Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak? Emekli bayram ikramiyeleri ödeme tarihi belli oldu mu? Emekli bayram ikramiyeleri zamlanacak mı?

2021 Emekli Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek, Belli Oldu Mu?
Türkiye'de geçim sıkıntısını en üst seviyeden yaşayan vatandaşlar arasında emekliler bulunuyor. Yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşın büyük bir kısmı kıt kanaat geçinmek zorunda kalıyorlar. Böyle bir durumda da emeklilere verilen bayram ikramiyeleri çok önemli bir hal alıyor.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NEDİR?

Emekli vatandaşlara yılda iki defa verilen emekli bayram ikramiyesi devlet tarafından emeklilere tanınmış bir haktır. Emekli bayram ikramiyesinin geçmişi çok uzun olmasa da etkisi çok büyüktür. 13 milyon emekli vatandaş her yıl Ramazan bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde emekli bayram ikramiyesi ödemesi almaktadırlar. Emekliler için bir yan gelir olan bayram ikramiyeleri geçim sıkıntısına adeta ilaç gibi gelmektedir.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ KAÇ TL'DİR?

Emekli bayram ikramiyelerinin miktarı ilk ödenmeye başladığı günden itibaren her emekli için ayrım yapılmaksızın 1.000 TL'dir. Bunu tüm emekliler bayram ikramiyesi ödeme zamanında alabilmektedirler. Ancak burada dul ve yetim aylığı alanlar için ince bir ayrıntı vardır. Emekli olan eş veya babadan dolayı bağlanan maaşlara 1.000 TL emekli ikramiyesi verilmemektedir. Maaş bağlanma oranına göre bu ödemeler yapılmaktadır. Yüzde 75 oranında maaş bağlanmışsa 750 TL, yüzde 50 oranında maaş bağlanmışsa 500 TL ve yüzde 25 oranında maaş bağlanmışsa 250 TL bayram ikramiyesi alınmaktadır. Maaş bağlanma oranları vefat eden emeklinin dul ve yetim aylığı almaya hak kazanan varislerinin sayısına göre belirlenmektedir.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNE ZAM YAPILACAK MI?

Emekli bayram ikramiyeleri için en çok merak edilen hususlardan birisi de zam yapılıp yapılmayacağı oldu. İlk emekli bayram ikramiyesi ödendiğinde 1.000 TL olarak ödenen bu ikramiyeler halen aynı tutardadır. Pandemi döneminde dahi emekli bayram ikramiyelerine geçtiğimiz yıl zam yapılmadı. Hem siyasetçiler, hem emekliler hem de emekli dernekleri emekli bayram ikramiyelerine zam talep etseler de bu zam gerçekleşmedi. 2021 yılı emekli bayram ikramiyesi zammı hakkında herhangi bir somut gelişme yok. Elde edilen son bilgilere göre 2021'de de emekli bayram ikramiyeleri 1.000 TL olarak ödenecek ve zam uygulanmayacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK 2021?

Ramazan ayının başlamasına çok kısa bir süre kaldı. Geçtiğimiz yıl emekli bayram ikramiyeleri Ramazan ayının başında emekli vatandaşlara ödenmişti. Ancak o dönem pandemi şartlarının ağırlığı nedeniyle bu ödemeler öne çekilmişti. Bu yıl emekli bayram ikramiyelerinin ödeme tarihlerinin öne çekilmesi beklenmiyor. Genelde Ramazan Bayramı'nın öncesindeki hafta ödenen emekli bayram ikramiyelerinin ödeme günleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanıyor. 2021 Ramazan ayı emekli bayram ikramiyeleri ödemelerinin 3 Mayıs 2021 ile 11 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılması bekleniyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)