2021 Esnaf BAĞKUR Primi Ne Kadar?

4B sigorta primi emekli olabilmek için esnafın ve bu hizmet dökümüne tabi olan kişilerin yatırması gereken aylık tutardır.

2021 Esnaf BAĞKUR Primi Ne Kadar?
4B sigorta primi emekli olabilmek için esnafın ve bu hizmet dökümüne tabi olan kişilerin yatırması gereken aylık tutardır. Eski adı bağ-kur olan 4B hizmet dökümüne tabi olan kişiler, kendi adlarına yatırdıkları primler sonucunda emekli olmaya hak kazanırlar. 4B hizmet dökümü aylık prim ödemesi her yıl asgari ücret zammına göre değişiklik gösterir. 2021 yılı esnaf bağ-kur primi asgari ücret zammından sonra şu şekilde belirlenmiştir:

  • Esnaf, şirket ortağı, avukat, jokey ve vergi ya da ticari mükellefiyeti olan kişilerin aylık primleri: Aylık ödeme en düşük 1 bin 234 lira 23 kuruş iken, en yüksek 9 bin 256 lira 78 kuruştur. Her ay düzenli ödendiği takdirde ödemelerde 5 puanlık bir indirim uygulanır. İndirim sonucu aylık ödeme; en düşük 1 bin 55 lira 36 kuruş, en yüksek 7 bin 915 lira 22 kuruştur.

  • Tarımla uğraşan kişilerin veya çiftçilerin aylık primleri: Tarımla uğraşan kişilerin en düşük primi 1 bin 151 lira 96 kuruş iken, en yüksek 8 bin 639 lira 66 kuruştur. 5 puanlık indirim düzenli ödemelerde bu meslek grubuna da uygulanır. İndirim sonucu en düşük aylık ödeme 985 lira 1 kuruş iken, en yüksek 7 bin 387 lira 54 kuruştur.

  • İsteğe bağlı 4B hizmet dökümüne tabi olmak isteyen kişilerin aylık primleri: En düşük aylık ödeme 1 bin 144 lira 80 kuruş iken, en yüksek 8 bin 586 liradır.

  • Ev hanımı olan kişilerin ödemesi gereken aylık primler: Ev hanımlarında ise en düşük aylık ödeme 1 bin 68 lira 48 kuruş, en yüksek 8 bin 13 lira 60 kuruş olarak belirlenmiştir.


BAĞ-KUR Prim Oranları Nasıl Hesaplanıyor?

4B prim oranı hesaplama işlemi asgari ücret üzerinden yapılmaktadır. Bu hesaplamayı yapan kurum Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ dur. SGK her yıl artan asgari ücreti baz alarak sigorta primlerini belirler ve duyurur. Bağ-kur prim oranı taban fiyatı hesaplaması şu şekildedir:

  • Esnaf, şirket ortağı, avukat, jokey ve vergi ya da ticari mükellefiyeti olan kişilerin aylık primleri: Brüt asgari ücretin %34,5’i kadar aylık prim ödemesi gerçekleştirmelidirler. Düzenli ödemelerde sağlanan 5 puanlık indirimle birlikte bu oran %29,5’e düşer.

  • Tarımla uğraşan kişilerin veya çiftçilerin aylık primleri: Brüt asgari ücretin 27 günlük kısmını kapsayan fiyatının %34,5’i aylık ödeme primini ortaya çıkarır. Düzenli ödemeler halinde sağlanan 5 puanlık indirimle birlikte 26 günlük brüt asgari ücretin %29,5’i aylık ödeme primini oluşturur.

  • İsteğe bağlı 4B hizmet dökümüne tabi olmak isteyen kişilerin aylık primleri: Brüt asgari ücret tutarının %32’si oranında aylık ödeme gerçekleştirirler. 5 puanlık indirim bu kola uygulanmaz.


4B hizmet dökümünde ödenmesi gereken tavan tutar, taban primin 7,5 katı şeklinde hesaplanır. Yani taban fiyat miktarı 7,5 ile çarpılır.

İsteğe Bağlı BAĞ-KUR’u Olmak Nedir?

İsteğe bağlı 4B hizmet dökümüne tabi olmak kişilerin kendi istekleri doğrultusunda sigorta primlerini yatırması demektir. İsteğe bağlı prim yatırabilmek için hem bağ-kur şartlarını hem de isteğe bağlı sigorta şartlarını bir arada taşıyor olmak gerekir. İsteğe bağlı sigorta primi de esnaf bağ-kur primi gibi her yıl asgari ücret zammı doğrultusunda hesaplanır.

Ev Hanımı Sigortası Nedir?

Ev hanımlığı sigortası bir tür isteğe bağlı sigortalık türüdür. Bu sigorta türüyle çalışmayan ev hanımların emekli olabilmesinin önü açılmıştır. Ev hanımı olan bir kişinin emekli olabilmesi için isteğe bağlı sigorta başvurusu yapması gerekir. Başvurunun kabulünün ardından belirlenen aylık primleri SGK’ya öder ve primlerinin tamamlanması ardından emekliliğe hak kazanır.

BAĞ-KUR Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Esnaf bağ-kur primi kişilerin kendisi tarafından takip edilmeli ve yatırılmalıdır. Bu primlerin takibi için devlet çevrimiçi yöntemler sunmaktadır. Çevrimiçi olarak 4B hizmet dökümü borcu sorgulama işlemi için 2 ayrı yöntem bulunur:

  • E-Devlet Kapısı: E-Devlet üzerinden bağ-kur borcu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun için e-Devlet kapısına girilir ve arama butonuna “4B Borç Durumu” yazılır. Çıkan hizmet seçilir ve borç sorgulaması yapılır.

  • SGK Sitesi: SGK, borç sorgulaması için internet sitesi hizmeti sunmaktadır. Bu hizmete ulaşmak için https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr uzantılı internet sitesine giriş yapılır. Talep edilen bilgiler girilir ve borç sorgulaması yapılır.

Yorumlar (0)